Zřízenina hradu Košťálov se vypíná na dominantním čedičovém suku

Košťálov je klasická zřícenina hradu donjonového typu ze 14. století asi 2 km severně od města Třebenice. Stojí na vrchu Košťálu nebo též Košťálov, dominantním čedičovém suku, který patří do západní poloviny Českého středohoří. Hrad je spojován zejména s Kaplíři ze Sulevic. Písemně je hrad doložen v roce 1372, ovšem nikoli v souvislosti s majitelem, ale v souvislosti s poněkud kuriózním zážitkem zdejšího purkrabího Aleše mladšího ze Slavětína. Kronikář Beneš Krabice napsal, že prý Alešovi a jeho manželce spálil blesk při bouřce  v r. 1372 tehdy módní dlouhé špice škorní.

Košťálov podle F.A.Hebera

Za Kaplířů ze Sulevic byl roku 1422 obléhán husitským vojskem. Sídlem Kaplířů zůstal až do poloviny 16. století, kdy jej nahradila pohodlnější a lépe přístupná tvrz v původním poplužním dvoře pod hradem. Ten byl opuštěn a zanedlouho zpustl. Jako pustý je popisován již na počátku 17. století.

Obytná věž hradu

Hlavní obrannou i obytnou stavbou Košťálova byla obytná věž, obehnaná parkánem a situovaná na vrcholku skály. Přízemí bylo bez oken a v prvním i druhém poschodí byla menší okna – a donedávna byl zachován i zbytek třetího poschodí, kde byla velká okna.U vrcholku kopce je volné prostranství, kde se zřejmě rozkládal dolní hrad, ze kterého se dochovaly nepatrné relikty zástavby i ohrazení. V 19. století zde byl prováděn výzkum a nálezy byly předány do muzea v Třebenicích.

Půdorys hradu

V severovýchodním cípu byly nalezeny zbytky kuchyně, v severozápadní části nálezy zase označily kovárnu a sklad železa. Uprostřed prostranství jsou zasypané sklepy. Ve zřícenině hradu bylo objeveno i mnoho zámku a klíčů z 15. století, střely, ostruhy, uzdy, podkovy.

Podle : Durdík Tomáš, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů
            Kol.,Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy

(lh,turistickélisty.cz,foto archiv)