Muzeum Vysočiny Třebíč pořádá zajímavé přednášky

Přednášky se uskuteční 8. března, 22. března, 5. dubna, 19. dubna, 3. května, vždy v 17:30 na zámku v Třebíči
V rámci jarního cyklu přednášek Muzea Vysočiny Třebíč pro rok 2016 je připraveno 6 zajímavých témat. Cyklus zahájí v úterý 8. března manželé Pliskovi přednáškou s cestovatelským tématem Bolívie. Další v pořadí (22. března) bude přednáška Mgr. Jana Rolečka, Ph.D., (Ústav botaniky a zoologie, Masarykova univerzita, Brno) na téma Živá příroda údolí Oslavy a Chvojnice. V dubnu (5. dubna) se můžete těšit na přednášku Počátky středověké kolonizace Českomoravské vrchoviny, kterou si připravil Mgr. Petr Hejhal, Ph.D. z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Lidová architektura na Třebíčsku (19. dubna) od Mgr. Ivana Mináře, Ph.D., z Národního památkového ústavu, Praha je téma čtvrté přednášky jarního cyklu. Celý cyklus zakončí Mgr. Vlastislav Káňa z České speleologické společnosti - základní organizace Býčí skála povídáním na téma Několik podob dnešní speleologie (3. května).

V Muzeu Vysočiny se seznámíte s benediktinským dědictvím ve střední Evropě

Muzeum Vysočiny Třebíč nabízí mimo jarní cyklus speciální přednášku s názvem Přežila jsem gulag, jejíž autorkou je Věra Sosnarová. Termín této mimořádné přednášky je 17. květen.

První přednáška z přednáškového cyklu Bolívie

Bolívie je jednou z nejpestřejších a nejzajímavějších zemí Jižní Ameriky. Zemí, kde můžete podniknout treky v majestátním pohoří Cordillera Real s horami převyšujícími 6000 m pokrytými zářícími bílými ledovci a nechat se okouzlit jezery pod nimi. Můžete  z hor projít po starých inckých cestách až do mlžného pralesa Yungas. Můžete procestovat drsnou náhorní pláň Altiplano plnou krásných sopek s bílou čepicí a barevných lagun. Můžete se kochat pohledem na malebné okolí jezera Titicaca, či žasnout nad pozůstatky předinckých civilizací. A také se můžete seznámit s lidmi v zemi, kde více než polovinu obyvatelstva tvoří původní Indiáni, a která je (zatím) „nezkažená“   turismem.

Druhá přednáška z přednáškového cyklu
Živá příroda údolí Oslavy a Chvojnic



Údolí Oslavy a Chvojnice mezi Náměští nad Oslavou a Oslavany je mimořádně cenný kus přírody, zachovaný na pomezí Českomoravské vrchoviny a jižní Moravy. Oslava a Chvojnice zde v průběhu věků vytvořily hluboká údolí zaříznutá do skalního podloží. Díky obtížné přístupnosti se zde uchovaly rozsáhlé porosty listnatých a smíšených lesů, tisíciletá přítomnost člověka však zároveň umožnila rozvoj a zachování rozmanitých nelesních společenstev. Spolu s nedalekým údolím řeky Jihlavy vytvářejí jedinečný přírodní celek. Přednáška představí to nejcennější z živé přírody území, ale i nejvýznamnější aktuální příčiny jejího ohrožení.

Turistické listy informovala Mgr. Eva Novotná Muzeum Vysočiny Třebíč.

(lh,turistické listy,foto Muzeum Vysočiny Třebíč)