Byl Jan Šembera z Boskovic nemrava?

Litovelská radnice s radniční věž se nachází uprostřed západní fronty náměstí. Radniční věž  vysoká 65,4 metrů je jednou z dominant města. Je veřejnosti přístupná, výstup na ochoz (33,5 m) zajišťuje Turistické informační centrum. Součástí výstupu i je prohlídka pokojíku hlásného (33,5 m). Věž stojí přímo na jednom z ramen řeky Moravy a je tak nejvyšší věží na řece Moravě.
              
Radniční věž


Původně královské město Litovel se v roce 1450 stalo poddanským městem a jeho majitelé páni z Vlašimi zde měli svoji rezidenci. V čele náměstí Přemysla Otakara stojí výstavná stavba, původně sídlo rychtáře, pak panské sídlo a od poloviny 16. století radnice. Budova byla mnohokrát přestavována v pozdně gotickém, renesančním a barokním stylu. Současnou podobu má radnice od přestavby v 70. letech 19. století a po rekonstrukci z 90. let 20. století. Radniční věž – jedna z dominant města – byla vystavěna koncem 15. století. Přímo pod ní protéká rameno řeky Moravy zvané Nečíz, proto se o ní říká, že se jedná o nejvyšší věž na Moravě.

Vestibul radnice

Nalevo od věže se nachází vlastní radnice, sídlí zde městský úřad a starosta. Napravo bývaly masné a chlebové krámy, kasárna, okresní úřad a naposledy základní škola pro zrakově postižené, která je od září 2012 přestěhovaná do Olomouce.

Portál radnice

Portál původního panského domu, dnes tvořící vchod ze dvora. Jde o druhotně osazený pískovcový portál s erbem Vlašímů (dvě supí hlavy), který nese letopočet 1489.
Ve vestibulu renesanční reliéfní deska z 15. století se znakem města a andílky, kteří mají netradičně přirození. Zlí jazykové tvrdí, že se jedná o důkaz nemravnosti Jana Šembery z Boskovic, Litovelského pána.

Radniční reliéf

Městská radniční věž je devítipodlažní, rozměry věže u její paty dosahují 7,2 x 8,7 m. Přízemní vstup do věže se nachází mimo prostor náměstí na jeho západní straně. Po zdolání 174 schodů čeká návštěvníky nádherná vyhlídka do širokého okolí. Vidět můžete např. zámek Nové Zámky, tři kostely v Chudobíně, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Cholině, Velký Kosíř – hanácký Mont Blanc, Olomouc, Svatý Kopeček, Šternberk, Praděd, Bradlo, zámek Úsov a další. Zajímavostí výstupu je nově prohlídka pokojíku hlásného.  Jeho nejdůležitější úlohou bylo hlídat město před nebezpečím, zejména před požáry. Ty oznamoval ve dne vyvěšením červeného praporu, v noci lampy, na tu stranu, z níž nebezpečí ohně přicházelo a k tomu troubil poplach. Hlásný musel být hudebně vzdělaný, jeho povinností bylo hrát na nějaký nástroj v městské kapele. Současně vyučoval hru na různé hudební nástroje.

Největší zvon na Moravě je v katedrále sv.Václava


Výstup na věž včetně výkladu a zajímavostí zajišťuje Turistické informační centrum .

Podle : web města Litovel
           Fišera Zdeněk, Encyklopedie městských věží v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II.díl


(lh,turistické listy,foto město Litovel)