![[ title]](http://www.turistickelisty.sportovnilisty.cz/img/_antialias__antialias_a73ef2f0-df04-4b4b-8ba3-0b5e775579b1_ee6588669523c868c844e95db3b4fdb7_f08bc4566928332bc00948548107ec12.jpg)
„Zájemci se pod vedením zkušených instruktorů seznámí s lezením v přírodních podmínkách i s pravidly, která je při něm nutné dodržovat. Vyzkoušejí si lezení na skalách společně se známými horolezci, mohou se seznámit se zvláštnostmi pískovcového lezení včetně specifických postupů jištění i slaňování, místních tradic a také pravidel, která je při horolezecké činnosti na pískovcích zapotřebí dodržovat,“ zve Bloudek. Výuka je určena všem věkovým kategoriím od školních dětí po dospělé a bude zdarma. Akce se koná pouze za příznivého počasí, nesmí pršet.
Atraktivní je od 15 hodin pokus o český rekord v počtu lidí, kteří budou při horolezeckém výstupu navázáni na jednom laně. Vznikne tím symbol vzájemné spolupráce a důvěry, které vytvářejí kamarádství mezi horolezci. Rekord tohoto druhu není podle Bloudka zatím evidovaný nikde na světě. Hlavní zásadou bude ctít pravidla ochrany přírody, nikoli usilovat o maximální počet účastníků. Šanci vytvořit rekord dostanou všichni, kdo předtím během dne zdolali aspoň jednu z lezeckých cest. Veškeré vybavení si mohou půjčit.

Akce se koná v krásném prostředí Adršpašských skal, které oceňují příznivci pískovcového lezení, turisté i milovníci přírody, takže jsou oblíbeným výletním cílem. Český horolezecký týden má zázemí v domáckém prostředí penzionu Slunovrat, tedy v těsné blízkosti pískovcových věží na Křížovém vrchu. Sraz na akci pro veřejnost bude 28. září v 10 hodin na parkovišti v obci Slavný na Broumovsku, odkud lidé přejdou do lezecké lokality v Třešňové rokli cca 2 km. Podmínkou účasti je registrace.
Hlavním cílem projektu „Climbing for Everybody“, jehož součástí je i Český horolezecký týden, je povzbudit lidi všech věkových skupin a hlavně mladé, aby se aktivně zapojili do horolezectví a všech druhů horských sportů. Projekt vedený ČHS je historicky prvním projektem z fondu Erasmus+, který organizace z ČR získala jako leader mezinárodního týmu.
„V těchto projektech, o které se žádá přímo v Bruselu, je velká konkurence, takže uspěje jen zhruba sedm procent podaných přihlášek,“ upozornil Bloudek. Upřesnil, že spolu s týmem ČR se projektu účastní horolezecké federace z Itálie, Slovinska, Chorvatska, Slovenska a Maďarska, které dohromady sdružují více než 400 tisíc členů. Projekt potrvá tři roky v období 2016-2018 a má celkový rozpočet 604 tisíc eur, z toho financování z Erasmus+ činí 483 tisíc eur.
Celý projekt by měl vést k porovnání odlišností v provozování horolezeckého sportu v jednotlivých účastnických zemích a na jejich základě přinést a ověřit náměty ke zlepšení v práci účastnických organizací. Přínosem bude i navázání nových kontaktů a aktivnější spolupráce mezi účastníky po ukončení projektu.
Turistickelisty.cz informoval Jan Bloudek, Český horolezecký svaz.