Svatováclavské slavnosti započnou už v pátek 23. září, kdy od pravého poledne náměstí Svornosti zaplní jarmareční stánky. V podvečer slavnosti oficiálně zahájí starosta města Dalibor Carda. „Svatováclavské slavnosti jsou oslavou nejen patrona české země, ale také podzimního času, jeho barev a vůní. Zvu všechny návštěvníky, aby si užili letošní velice pestrý program slavností a jedinečnou atmosféru, která Český Krumlov naplní,“ sdělil starosta.
Na rockovou notu naladí v pátek večer posluchače Vladimír Mišík & Etc… a akustické trio Michal Prokop s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým, kteří zahrají na náměstí Svornosti. Na muziky folklórních souborů si mohou přijít zájemci zatančit do pivovaru Eggengberg.
Českokrumlovské kláštery zvou na prohlídku interaktivní expozice lidských dovedností, nebo na prohlídkový okruh, který přibližuje život a umění v klášterech, návštěvníci mají také poslední možnost zhlédnout výstavu 200 let hořických pašijových her. Po prohlídce doporučujeme zavítat do klášterní kavárničky na švestkové hody, mlsouni si pochutnají na švestkových knedlících, koláčích a povidlových buchtách.
Městská knihovna připravila dobrodružný program s plněním úkolů pro rodiny s dětmi. Odvážlivci pak mohou pokračovat na noční komentovanou prohlídku města, kde se seznámí s tajemnými příběhy, legendami a pověstmi Českého Krumlova.
FOLKLÓR I FILMOVÁ HUDBA
V sobotu roztančí náměstí Svornosti české i zahraniční folklórní soubory, představí se slovenská Prvosienka z Dubnice nad Váhom, mikulovský Palavánek, Dolinečka ze Starého Města, Hadářek z Červeného Kostelce, karlovarský soubor Dyleň, Šumavánek z Klatov, Úsviťáček z Českých Budějovic a českokrumlovské soubory Jitřenka a Růže.
Ani letošní ročník se neobejde bez tradičního setkání a fotografování Václavů a Václavek. Všichni dorazivší nositelé tohoto jména se budou moci podepsat do pamětní knihy Svatováclavských slavností a utkat se v soutěžních kategoriích o nejmladšího, nejstaršího, nejvyššího nebo nejdále bydlícího Václava.
Slavnosti zaplní doslova každý kout města, v Seminární zahradě se budou prezentovat účastníci Mezinárodního folklórního festivalu a vystoupí tu i českokrumlovský romský taneční soubor Benga Čave. V klášterech si budou moci tvořiví zájemci projít řemeslnou uličkou, kde budou k vidění ukázky tradičních řemesel s možností výroby vlastního výrobku.
V Museu Fotoateliér Seidel budou moci návštěvníci získat jedinečnou dobovou fotografii, v zámecké kovárně si zase mohou vyzkoušet na vlastní kůži práci kováře. Na terase hotelu U Malého Vítka naleznou ráj všichni milovníci vína, budou tu probíhat ukázky zpracování révy a ochutnávky vinného moštu, burčáku a moravských vín.
Na sobotu se také chystá slavnostní akt předání portepee (střapců na šavli) z rukou starosty města Schwarzenberské granátnické gardě – hradní stráži, která střežila českokrumlovský zámek přes 200 let, než byla v roce 1948 zrušena, a kterou v minulém roce po 67 letech obnovila parta nadšených Krumlováků.
Večer na náměstí zahraje hudební seskupení Cimballica, které spojuje žánr populární a filmové hudby. Přináší originální díla, odvážné aranže, neobvyklé hudební kombinace, nový image a netradiční pojetí vážné hudby, folkloru a filmové hudby. I obsazení tělesa je lehce nadstandardní a spíše připomíná malý orchestr. Repertoár kapely je velice obsáhlý a Cimballica se rozhodně nebrání ani čistě folklorním melodiím, které byly hlavním repertoárem v době jejího vzniku. Nicméně posluchači se mohou především těšit na melodie ovlivněné filmovými skladateli Hansem Zimmerem, Jamesem Hornerem, Ennio Morriconem nebo kapelou Metallica a finskou cellovou formací Apocalyptica. Dále má Cimballica v repertoáru skladby System Of A Down, Stinga, Leonarda Cohena, Bryana Adamse a mnoha dalších.
V sobotu a neděli rozehraje příběhy na Vltavě „Nálodní divadlo“. Voroplavecké loutkové divadlo nabídne hry o historii Českého Krumlova, českého království a voroplavbách na Vltavě. A po plavbě na řece mohou zájemci navštívit výjimečně zpřístupněné důlní dílo pod historickou částí centra města.
K tradicím slavností patří Svatováclavská noc otevřených muzeí a galerií. V tuto výjimečnou noc otevřou své dveře významné krumlovské galerie a nabídnou všem návštěvníkům prohlídky s programem zdarma. Od osmi večer do půlnoci bude možné navštívit Regionální muzeum, Egon Schiele Art Centrum, hradní muzeum a věž krumlovského zámku, zámeckou konírnu a kovárnu, kapli sv. Martina v městském parku, Museum Fotoateliér Seidel, R. galerii. V klášterech bude k vidění výstava fotografií Ladislava Pouzara, na nichž je prezentován proces obnovy českokrumlovských klášterů, dosud největšího projektu revitalizace památkového areálu v Českém Krumlově.
DEN SVATÉHO VÁCLAVA V CHRÁMU I JESKYNI
Ve středu 28. září se návštěvníci mohou zúčastnit mimořádných prohlídek chrámu sv. Víta a kaple sv. Václava s odborným výkladem Petra Pavelce, ředitele Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Od 18.00 hodin bude v chrámu sv. Víta tradičně celebrována Svatováclavská mše svatá. Ve středu také proběhne tradiční setkání s pravěkými lovci v Dobrkovické jeskyni. Kromě povídání o výzkumu v jeskyni s ukázkami nálezů si návštěvníci mohou sami vyzkoušet všední život pravěké tlupy včetně rozdělávání ohně, lovu na divou zvěř a přípravy pokrmů. Nový paleolitický ateliér jeskynní malby nabídne prostor pro všechny umělecky založené neandrtálce, kteří chtějí probudit svůj talent, k vyzkoušení bude i zpracování kůží, dřeva či pigmentu a opracování kamenných nástrojů.
Večer vystoupí v klášterech s vokálně instrumentálním cyklem Hořické Pašije Jaroslav Krček & MUSICA BOHEMICA. Letošní ročník s sebou přinese nejednu zajímavou podívanou, oslavte proto svatého Václava právě v Českém Krumlově! Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová, tisková mluvčí, města Český Krumlov.