„Dvorky otevřeme pro veřejnost v čase 12.56. Nevybrali jsme ho náhodně, neboť právě v roce 1256 povýšil Přemysl Otakar II. Přerov na město. Akce nazvaná „dvorky“ se koná u příležitosti 760. výročí města,“ vzpomněla jedna z organizátorek akce Helena Netopilová.
V centru města bude v neděli 11. září pro návštěvníky zpřístupněno pět dvorků. A to na těchto adresách: Horní náměstí 10, náměstí TGM 2, Palackého 21, Žerotínovo náměstí 44 a zájemci mohou nahlédnout také do zahrady u pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje na rozhraní ulice Wilsonova a Žerotínova náměstí. Nepůjde ale jen o návštěvu dvorků, ale i doprovodný kulturní a zábavný program, který potrvá až do šesti hodin odpoledne.
„Na zájemce čeká třeba hravý dvorek s textilními hračkami, loutkové divadlo Přerovský Kašpárek, výstava výtvarných prací alternativních umělců, výtvarná dílna, hudební vystoupení, fotodílna i dvorek architektury,“ doplnila další organizátorka akce Marta Jandová. Ke všem dvorkům povedou šipky, které návštěvníky nasměrují k cíli.
Úderem osmnácté hodiny se dvorky uzavřou a pozornost bude upřena k Památníku jednoty bratrské, který letos za milion a půl vyrostl v lokalitě Na Marku. Expozice pod širým nebem bude slavnostně otevřena a na premiéře nebudou chybět ani velikáni české historie, kteří právě v těchto místech pobývali a vzdělávali přerovské děti.
„Pozvali jsme členy skupiny Rabussa, kteří hrají dobové písně. Její členové se nám představí i v rolích Blahoslava a Komenského,“ prozradil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.
Místo pro historickou expozici nebylo vybráno náhodně.
„Památník je v prostoru vymezeném zdmi z pohledového betonu, jež respektují půdorys základů bratrského domu se školou, které jsme s kolegy v lokalitě Na Marku odkryli během výzkumu v letech 2012 až 2013,“ připomněl archeolog Zdeněk Schenk. Součástí památníku bude i historický model místa, herní prvek pro děti a zajímavý bude i obsah prosklených vitrín. „Návštěvníci v nich uvidí texty, schémata, ale také kopie artefaktů, které tu ze země vyzdvihli archeologové,“ řekla vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná. Mezi ukázkami nálezů bude například replika dlaždice s otiskem stopy psa, vyzvednutá z podlahy bratrského sboru, dále cihla s otiskem kočičích tlapek z bratrské školy, replika osmanské zlaté mince ražená v letech 1603 až 1617 sultánem Ahmedem I., knižní kování z knih jednoty bratrské či ukázka kachlů z kamen, kterými byly vyhřívány místnosti bratrské školy.
Největší zajímavostí se se ovšem stane odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie. A právě po této vzácné cestě se mohou první návštěvníci projít. Archeolog Zdeněk Schenk připomněl, že v případě této dlážděné uličky, oddělující bratrský sbor od bratrského domu se školou, došlo k preparaci a nejnutnějším kamenickým opravám jejího povrchu.
„Pro nás, archeology, představuje právě dlážděná cesta nejautentičtější část památníku. Je symbolem propojení současníků s obdobím renesance a obdobím působení jednoty bratrské, kdy město Přerov zažívalo svůj největší rozkvět - a rovněž s dobou, kdy právě po této cestě kráčel Jan Amos Komenský, jeden z nejvýznamnějších učenců Evropy 17. století,“ konstatoval Schenk.
Poslední akcí toho dne bude křest knihy historika Petra Sehnálka, jenž se odehraje právě v „kulisách“ čerstvě otevřeného Památníku jednoty bratrské. Publikace, která kromě textu ukrývá dvě stovky historických fotografií, se jmenuje příznačně Procházka zapomenutým Přerovem.
Turistickelisty.cz informovala Bc. Lenka Chalupová, tisková mluvčí, Magistrát města Přerova.