Denárový poklad století v Pardubicích

Nález českých denárů z konce 10. století, objevený na katastru obce Chýšť při severozápadní hranici Pardubického kraje, vyvolal na přelomu let 2015–2016 mimořádný mediální i odborný zájem. Není divu, takto významné nové historické prameny k nejstarším dějinám českého státu se neobjevují příliš často.

Hledání pokladu

Na území dnešního Pardubického kraje je tento poklad z historického hlediska nejvýznamnějším nálezem mincovního souboru, který se stal součástí veřejných muzejních sbírek a jehož vypovídací hodnotu bude možné využít k vědeckému výzkumu nejstarších dějin našeho státu.

Denárový poklad

Východočeské muzeum v Pardubicích na krátkodobé výstavě představí všechny celé mince z původně odevzdané části nálezu, tedy 458 denárů, výběrově pak zlomky důležitých typů ražeb. Muzeum se pokusí vystavit na ukázku i mince pocházející z dohledávky provedené v červenci a srpnu 2016, při které archeologové muzea nalezli dalších více než sedm stovek mincí a jejich zlomků. Kromě toho bude prezentovat i některé další nálezové soubory i jednotlivosti, které  do VČM získalo v nedávné době a které rozhodně stojí za to.

Výstava se uskuteční v malém gotickém sále na pardubickém zámku od 21.9.2016 do 16.10.2016.

Podle webu Východočeského muzea v Pardubicích

(lh,turistickelisty.cz,foto VM v Pardubicích)