Drobné krátkodobé výstavky obohatí Náprstkovo muzeum

Náprstkovo muzeum připravilo do konce roku pravidelné měsíční výstavky a doprovodné programy, které budou představovat zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlého a unikátního fondu Náprstkova muzea. Mnohočetnost a různorodost je hlavní devízou muzea a návštěvníci se tak mohou těšit na výstavky zaměřené na Asii, Afriku, Ameriku a další oblasti.

Cesty Emila Holuba

(leden–únor)
Výstavka k 115. výročí úmrtí E. Holuba
Cestovatel Emil Holub uskutečnil v letech 1872-1878 a 1883-1887 dvě cesty po Africe, během nichž putoval od jižního pobřeží směrem na sever. Pronikl až na území severně od řeky Zambezi nan území dnešní Zambie. Z cest přivezl nebývalé množství sbírek, které jsou dnes chloubou předních etnografických muzeí. Navždy se zapsal do povědomí široké veřejnosti jako archetyp českého cestovatele a vzor pro mnoho pokračovatelů, mj. Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda.

Pohled na výstavku Student Vojta Náprstek

Výstava velrybová
(březen–duben)
Výstava připomene záměr skupiny pražských vlastenců, kteří zakoupili jako největší možný dar pro zoologickou expozici Národního muzea kostru plejtváka myšoka. Protože nová budova Národního muzea na Václavském náměstí nebyla ještě dokončena, byla rybí kostra vystavena v letech 1888-1892 v prostorách Náprstkova muzea. Hlavními protagonisty byl zoolog Dr. Antonín Frič, který zajistil nákup a Vojta Náprstek, který poskytl prostory a připravil výstavě velkou reklamu. Výstava se setkala s nebývalým zájmem veřejnosti a kostra plejtváka od těch dob patří k nejznámějším exponátům Národního muzea. Letos uplyne 125 let od doby, kdy se "kostra velryby" stěhovala z Betlémského náměstí na Václavské.

Nový výstavní program představí i chov bource morušového, který má v Nárpstkově muzeu velkou tradici

Tajemství hedvábí
(květen–červen)
Výstavka připomíná pět tisíc let starou tradici výroby přírodního hedvábí. Tajemství výroby vlákna, které produkují housenky bource morušového, bylo objeveno v Číně. Postupně se tato technologie rozšířila i do dalších zemí. Snahy o zavedení chovu bource morušového se několikrát objevily i v Čechách. Výstavka představí hedvábné předměty z čínské sbírky Náprstkova muzea i památky na chov bource v Čechách. Součástí bude i ukázka živých bourců morušových.

Podle webu Národního muzea v Praze

(lh,turistickelisty.cz,foto NM v Praze)