Souhlas panovníka obsahoval rovněž souhlas s bezúplatným převodem Biskupského dvora z majetku olomouckého arcibiskupství k užívání pro potřeby muzea. Muzeum tak získalo záhy po svém založení pevnou základnu pro další vědecké bádání a dokumentaci, zpočátku nejvíce přírodního, později i historického bohatství země. Inventáře muzea začínající již rokem 1808 (datace první sbírkové knihy) také prozrazují, že sbírky muzea uložené v depozitářích v Biskupském dvoře (rovněž tehdy přístupných veřejnosti) se záhy po zřízení muzea rychle rozrůstaly. Především hojné dary šlechtických zakladatelů muzea (převážně sbírky botanické a mineralogické povahy) čítaly až 8000 ks jednotlivin, vznikaly však i další sbírky.
A to je také počátek více než 6 milionové sbírky Moravského zemského muzea dnes. Za dvě století prošlo muzeum mnohými proměnami, mnohými delimitacemi či naopak sloučeními, jeho pracovišti a výstavními sály prošly desítky mimořádných osobností a předních zástupců (často zakladatelů) jednotlivých vědních oborů etablovaných na moderních univerzitách. Z práce generací muzejních pracovníků vzešly stovky publikací, výstav i sbírek, často mimořádných i v mezinárodních konotacích.
Projekt oslav 200. výročí založení muzea je strukturovaný do celého roku, zahájený bude 9. září 2016 v Biskupském dvoře, ukončený pak v roce jubilejním, tedy v roce 2017, taktéž 9. září.
Součásti oslav:
1. Slavnostní zahájení roku oslav - 9. září 2016, Biskupský dvůr, Muzejní 1, Brno – od 13 hodin.
Program:
- Otevírání truhly velkomoravského pokladu, který obsahuje pozlacené repliky šperků velkomoravských princezen – náušnice, prsten a přívěsek (gombík). K truhle existuje 5 tisíc klíčů, které byly rozdávány během celého roku na nejrůznějších muzejních akcích, jediný správný umožní šťastnému majiteli si jedinečnou kolekci odnést.
- Prezentace činnosti jednotlivých odborných oddělení zábavnou formou (výroba šperků, hrnčířská dílna, poznávání minerálů, sledování invazivních druhů hmyzu pod mikroskopem, ražba mincí, pletení rukavic, psaní na břidlicové tabulky, zdobení kraslic slámou, vyrábění otisků zkamenělin)
- Speciální komentovaná prohlídka expozice Fauna Moravy
- Zcela mimořádně budou zpřístupněny přilehlé Kapucínské terasy
- Mendelianum – volný vstup a doprovodné aktivity
- 19.00 hod. – slavnostní předání truhly vítězi, majiteli správného klíče
- 20.00 hod. – koncert skupiny „Poletíme?“, majitelé klíčů mohou použít klíč jako poukaz na zlevněnou vstupenku za 20 korun (200 desetihaléřů).
2. Představení jednotlivých odborných oddělení – výstavní cyklus představující nejvýznamnější sbírkové předměty, osobnosti, dějinné okamžiky, vědecké úspěchy.
Jako první se představí Ústav Anthropos Historického muzea MZM – vernisáž 9. 9. 2016 v 17 hodin, sál Karla Valocha, Dietrichsteinský palác, Zelný trh 6, Brno.
Ústav Anthropos se zabývá interdisciplinárním zkoumáním počátků lidských dějin a přírodního prostředí, jež naše nejstarší obyvatele obklopovalo. Spravuje národní kulturní památky, z nichž dvě nyní budou zcela výjimečně vystaveny v originálech. Půjde o rytinu ženské postavy na mamutím klu z Předmostí u Přerova, chef d´oeuvre umění doby lovců mamutů před 30 tisíci lety. Tehdejší výtvarné projevy se totiž dělily do dvou velkých žánrů, a to abstraktních rytin a figurálních plastik. Figurální rytiny jsou zcela ojedinělé.
Druhým exponátem je pravděpodobně nejstarší loutka na světě, „soška šamana“ (staří asi 27 tisíc let). Mužská plastika objevená roku 1891 je součástí hrobu vybaveného milodary připomínajícími výbavu pozdějších sibiřských šamanů.
K těmto unikátům bude jako zajímavost připojena vysušená trofejní lidská hlava z povodí Amazonky - tsantsa. Výstava potrvá do 9. října 2016, od 11. října 2016 se představí Historické oddělení Historického muzea MZM.
3. Nová stálá expozice „Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století“
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 6, Brno, zahájení 9. 9. 2017
Obecně neexistuje příliš stálých expozic, které by mapovaly událostí 20. století, historické milníky novodobé historie země Morava pak již vůbec. Moravské zemské muzeum ke svému výročí připravuje expozici, která zdůrazní zásadní události 20. století právě v souvislostech dějin severního Podunají s důrazem na historický prostor markrabství moravského. Expozici lze charakterizovat jako seznámení s dějinami historické země a jejími institucemi, jakož i kulturními fenomény a klíčovými osobnostmi určujícími její postavení a roli v konotacích dějin českých zemí, potažmo historie celého středoevropského či širšího kontextu.
4. Výstava k výročí založení muzea – 200 let služby moravské kultuře a vědě
Sál Jana Jelínka, Dietrichsteinský palác, Zelný trh 6, Brno, zahájení září 2017
Vedle rekonstrukce pracovny Františka I. má výstava ambici ukázat muzeum v podobě, kterou mělo v 19. století, tedy nejstarší vrstvu sbírkového fondu, uloženou v muzeu již v polovině 19. století, včetně rekonstrukce tehdejšího výstavního mobiliáře a podoby expozice známé z dobových fotografií.
5. Koncert Eurovize – Zelný trh, 9. září 2017
Přípravný výbor oslav má ambici uspořádat v tomto datu setkání prezidentů V4 a přizvat vzhledem k historickým souvislostem na koncert i prezidenty Rakouska a Slovinska. V programu koncertu, který přednese Filharmonie Brno, budou skladby ze sbírkových fondů Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, a to z období 19. – 20. století (předběžně A. Salieri, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček, B. Martinů, V. Kaprálová, P. Haas).
6. Otevření Centra Ericha Wolfganga Korngolda
Dům Jiřího Gruši, Hudcova 76, Brno, otevřeno září 2017
Významný hudební skladatel, známý především z oblasti filmové hudby, nositel Oscara v tomto oboru. Narodil se v roce 1897 v Brně, od svých čtyř let žil ve Vídni, od roku 1938 ve Spojených státech amerických. S Brnem zůstal dlouho v kontaktu, jeho díla zde byla uváděna až do začátku třicátých let. Archiv autora se nachází ve sbírkách Oddělení dějin hudby UM MZM, převážná část je darem EWK Society.
Centrum Ericha Wolfganga Korngolda ve své výstavní části představí kromě osobnosti EWK také dobové brněnské kulturní prostředí s důrazem na německo - židovský prvek v hudebních dějinách Brna. Dále bude zájemcům k dispozici archiv s badatelnou, součástí centra bude i přednášková místnost, vhodná rovněž pro menší hudební produkce.
Podle webu Moravského zemského muzea