„Osobnost Henriho Rousseaua má v českém prostředí zvláštní postavení. Prvním důvodem je Celníkův nejslavnější autoportrét, který zakoupila v roce 1923 československá vláda pro tehdejší Moderní galerii. Postavu Celníka s paletou a s lodí ověšenou vlajkami v pozadí zná buď z Národní galerie či z reprodukcí na školních chodbách snad úplně každý. Druhým důvodem je Rousseaův silný ohlas v dílech předních českých umělců 20. století. Výstava představuje třeba díla Kamila Lhotáka, Jiřího Koláře nebo Josefa Čapka, v nichž je inspirace Celníkem jasně patrná,“ říká kurátorka výstavy Kristýna Brožová.
Kromě slavného portrétu nabídne výstava návštěvníkům celou škálu Rousseauových děl od exotických výjevů z džungle (Zaklínačka hadů či Boj tygra s buvolem), přes ženské portréty (Portrét paní M.) a zátiší (Růžová svíce), po typické naivní krajiny (Továrna na židle v Alfortville nebo Alej v parku v Saint-Cloud). „Cílem výstavy je představit celou paletu Celníkova díla v kontextu tvorby těch, kteří rozpoznali jeho talent, obdivovali ho, byli jeho přáteli nebo se jím inspirovali. Za pozornost bude rozhodně stát třeba portrét Fridy Kahlo nebo krajiny Paula Signaca a George Seurata,“ doplňuje Kristýna Brožová.
Do paláce Kinských na Staroměstském náměstí se výstava přesouvá ze slavného Musée d'Orsay, kde se stala návštěvnickým hitem a patřila k nejúspěšnějším v poslední dekádě. K vidění bude od 15. září do 15. ledna.
Turistickélisty.cz informovala Tereza Ježková, PR Manager, NG v Praze.