Hláska v Roudnici nad Labem slouží rozhledna

Městská věž Hláska v Roudnici nad Labem se nachází na okraji severního svahu, na severovýchodní straně historického jádra města mezi Starým a Novým Městem. Věž je vysoká přibližně 28 m. Pozdně gotickou původně hradební věž nechal vystavět až po roce 1431 majitel města Jan Smiřický ze Smiřic. Městskou věží se stala patrně v 16.století, kdy byla i renesančně upravena. Sloužila jako pozorovací a ohlašovací věž, mimo jiné kontrolovala tok řeky Labe.

Ve věži měl své působiště později i městský ponocný. Věž velmi poškodil velký požár města v roce 1665. Teprve v 18.století byla opravena a byl sem umístěn vodojem pro kašnu na Koňském trhu. Za druhé světové války zde byla nejprve vojenská pozorovatelna, potom klubovna Hitlerjugend. Po stavební obnově je věž upravena jako rozhledna a přístupná veřejnosti.

Hláska od západu

Hláska je čtyřhranná čtyřpodlažní věž, délka jednotlivých stran dosahuje 7,15 m. Věž má bosovaná nároží a kamennou profilovanou římsu. Na západní straně je zbudován přístavek o dvou výškových úrovních. Přízemní část dělí dva samostatné portály na západní straně věže. Pravý vstup směřuje do vysoké vstupní chodby a zadní místnosti s valenou klenbou, levý pak ústí do kamenného schodiště. V čelní stěně se nalézá okénko a v rozdílné výškové úrovni kryje tuto stranu věže klíčová střílna. V prvním patře je umístěna skříň hodinového stroje a začíná zde dřevěné schodiště do vyšších podlaží. Druhé patro ma po jednom oknu na západní a na východní straně, k jihu a severu se otvírají dvě okna nad sebou. Do horních čtyř oken směřují táhla hodin, okna mají zvenčí dva čtyřhranné ciferníky.Ve třetím patře je umístěna světnička věžního bytu pro hlásného s pozůstatkem otopného zařízení. Uprostřed místnosti je opěrný sloup. Z místnosti je přístup na dřevěný ochoz. Střecha je zakončena lucernou s cibulí a korouhvičkou.

Podle : Fišera Zdeněk, Encyklopedie městských věží v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

(lh,turistické listy,foto archiv)