Význam pánů z Lichtenburka se nezmenšil ani po Smilově smrti roku 1269. Smilovi synové dosáhli vysokých hodností, Raimund byl moravským zemským hejtmanem, Oldřich nejvyšším pražským purkrabím. Nejstarší z nich Jindřich se zúčastnil celé řady válečných událostí své doby. Král Jan Lucemburský si uvědomil značnou strategickou hodnotu Lichnice a asi ji roku 1330 Lichtenburkům vyměnil za hrad Litice a část Chocně. Karel IV. jmenoval hrad ve své Majestátu z roku 1350, podle něhož neměl být hrad nikdy zcizen, zastaven ani odloučen od korunního majetku. Královským majetkem byl až do konce 15.století, ale ve skutečnosti byl často zastavován.
V dubnu 1421 jej královská posádka vydala bez boje husitským vojskům a správcem hradu se stal Hynek Krušina z Lichtenburka a po něm Jan Městecký z Opočna, který v té době znovu přestoupil na Zikmundovu stranu a jeho hejtman Petr Liška činil pražanům z Lichnice velké škody. Proto sirotci v roce 1428 oblehli a přes rok se snažili hrad dobýt. Obléhání skončilo roku 1429 úmluvou, podle níý Jan Městecký opět přestoupil ke kališníkům.
Dalšího neúspěšného obléhání se hrad dočkal v roce 1469. kdy se ho pokusila dobýt vojska krále Matyáše. V roce 1490 se majiteli hradu stali Trčkové, kteří jej významně přestavěli. Po třicetileté válce začal hrad chátrat a byl z císařského nařízení pobořen.
Hrad má tvar pravidelného trojúhelníku o rozměrech 120 × 110 × 80 metrů a je přírodou nejlépe chráněn na severozápadní straně, kde je prudký svah do Lovětínské rokle. Obrana zbylých dvou stran byla zvýšena zřízením úzkého parkánu, mohutného zčásti snad vyzděného příkopu a valu. Východní část byla opatřena bránou s přístupovou cestou a byla chráněna mohutným příkopem s valem. Příkop se táhl i pod jihozápadní 120 metrovou stranou.
V první fázi výstavby měl hrad obvodovou hradbu se zašleněnou okrouhlou plochostropou obytnou věží na severovýchodním nároží. Hradby byly opatřeny parkánem, který byl přístupný z hlavní obdélníkové brány. O stavbách uvnitř hradu není mnoho známo, zjištěna byla studna a zbytky obdélníkové stavby v západním nároží. V jižním nároží bylo opevnění zesíleno ve více než 7 metrů silný nmohoboký štít, chránící původní palácovou budovu. Další palácová budova vyplnila koncem 15.století západní nároží areálu a nedlouho poté vznikl na přístupové cestě mnohoboký barbakán.
Nad řekou Oslavou se vypínal hrad Kraví Hora
Podle : Kol., Hrady a zámky východních Čech
Durdík Tomáš, Encyklopedie českých hradů