Introducing Nicole Morris & Miroslava Večeřová: Girlfriend

Národní galerie v Praze pořádá ve dnech 24.06.2016 - 18.09.2016 ve Veletržním paláci výstavu Introducing Nicole Morris & Miroslava Večeřová: Girlfriend.

Tvorba Nicole Morris i Miroslavy Večeřové je charakteristická svou vrstevnatostí, u obou umělkyň můžeme navíc nalézt řadu styčných momentů – ať už se jedná o způsob jejich práce s videem v kombinaci s instalací, objekty a performance, nebo specifickou tělesnost obsaženou ve vizualitě a vyznění mnoha jejich děl. Jejich společný projekt pro Národní galerii v Praze stojí na představení individuálních prací, které ovšem vycházejí z intenzivního vzájemného dialogu obou umělkyň. Těžištěm multimediální prezentace jsou videa, která lze vnímat jako básně v médiu pohyblivého obrazu. Básně o dotýkání, proměně, dospívání, moři, sádře, křídě, světle, stínu i mnoha věcech mezi slovy.

Nicole Morris, Impressions (detail), performance, pohled do expozice PAMI v Bold Tendencies, Londýn, 2013

Nicole Morris (*1986) žije a působí v Londýně. V roce 2011 získala magisterský titul v oboru sochařství na Slade School of Fine Art. Mezi její samostatné výstavy z poslední doby patří Currency, Jerwood Space (Londýn), Art Projects, London Art Fair, Impressions, Bold Tendencies (Londýn), After Work, Locomotion (Londýn), Same Husband, Space In Between (Londýn) a A Romance in Two Parts, Galeria Magda Bellotti (Madrid). Z mnoha skupinových výstav, jichž se zúčastnila, jmenujme Caprice, Open Space (Baltimore), Gentle Triggers, Articok; Beside, Five Years (Londýn), TTTT, Jerwood Space (Londýn), Young London 2013, V22 (Londýn), Bloomberg New Contemporaries 2012, ICA a bienále v Liverpoolu, 20 Rue de Jacob – A salon for Performance and Other Happenings, Galleria Rajatila (Finsko), Claire Baily, Nicole Morris a Ben Schumacher, Laure Genillard (Londýn) a By Means of Matter, Generator Projects (Dundee). V roce 2013 byla nominována na Max Mara Art Prize for Women a v roce 2011 získala Boise Travel Scholarship a William Coldstream Prize. Mezi její nedávné kurátorské projekty patří The Locomotion Moving Image Festival, 2014.

Miroslava Večeřová, River, statické foto z HD videa, 2013

Miroslava Večeřová (*1985 v Praze) absolvovala v roce 2014 magisterské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi její samostatné výstavy z poslední doby patří Inner Monologue, Galerie SPZ, Praha (2016), Too Soon, Galerie AMU, Praha (2015), Díl druhý: Umělé dýchání, Galerie KIV, Praha (2015), Flying Objects, Vitrína Deniska, Olomouc (2014) a Je ne travaille jamais: Animation, INI Gallery, Praha (2014). Podílela se mimo jiné na následujících skupinových výstavách a projekcích: Sny na prodej, Drdova Gallery, Praha (2016), PAF New York 2015, Representation is Dead, Long Live Representation! Büro für kulturelle Übersetzungen, Lipsko (2015), Dej mi pevný bod a já pohnu vesmírem, 3. ročník festivalu současného umění Kruh, Ústí nad Labem (2015), Delta, Tschechisches Zentrum Berlin (2015), Pocitová teplota, Prádelna Bohnice, Praha (2014), Peripheral Vision, 4. Mezinárodní bienále mladého umění v Moskvě (2014), Locomotion Artists’ Moving Image Festival, Londýn (2014), Byt či nebyt, Galerie AVU, Praha (2013), Kurz proxemického tance, Galerie AVU, Praha (2013) a Recent Work by Artist-Bleisure Island, Autoitalia South East, Londýn (2013). V roce 2014 obdržela na Přehlídce animovaného filmu Olomouc zvláštní uznání poroty v soutěži Jiné vize za video River a absolvovala samostatný rezidenční pobyt v ESAC v Českém Krumlově. V roce 2015 vystavovala na bruselském Popposition Off-Fair. Je spoluzakladatelkou družstva Baba Toure (babatoure.tumblr.com).

Kurátorkou projektu je Tereza Jindrová (1988), která vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v současné době dokončuje studia teorie designu a nových médií na VŠUP. Pracuje jako externí lektorka pro veřejnost a střední školy ve Sbírce moderního a současného umění Národní galerie v Praze, je výtvarnou redaktorkou časopisu A2 a od roku 2016 vede doprovodné aktivity Společnosti Jindřicha Chalupeckého a Ceny Jindřicha Chalupeckého. Dlouhodobě spolupracuje s webovou televizí Artyčok.TV a s ČRo Vltava. Roku 2012 založila školní galerii Nika – malá galerie VŠUP a od roku 2014 kurátorsky pravidelně spolupracuje s galerií Entrance. Přispívá do periodik Art+Antiques, Fotograf, Labyrint Revue, Flash Art a Artalk.cz. V roce 2013 získala Cenu Věry Jirousové pro začínající kritiky do 26 let.

Turistickélisty.cz informovala NG v Praze.

(lh,turistickelisty.cz,foto NG)