V poličském muzeu můžete navštívit stále expozice a dozvědět se něco o historii města, vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Odpověď na otázku: Kolik skláren bylo v okolí a kolik jich je funkčních teď? Jak se nabírá sklovina a jak vypadá skleněná mucholapka? Naleznete v expozici Sklářství na Horácku.
Ve třídě Bohuslava Martinů probíhá jarní výstava Velikonoce a kraslice, kde můžete načerpat inspiraci, jak si o velikonočních svátcích nazdobit vajíčka, jaké místo v jídelníčku našich předků vejce měla, jak se ukládala, případně prodávala. Seznámíte se s tím, jaká moc se připisovala vejcím plným a jaká prázdným – vejdunkům, jaká malovaným. Kraslice jsou malým uměleckým dílem, ale zdobit je mohou jak děti a šikovná děvčata, tak zkušené malířky. Na výstavě také připomeneme, že vejce – symbol života se používalo v mnoha prosperitních zvycích a obyčejích a nakonec i v dětských hrách.
Romské dějiny a kulturu od svých počátků po současnost prezentuje panelová výstava Příběh Romů, která je putovní verzí stejnojmenné stálé expozice Muzea romské kultury, s. p. o. v Brně. Druhá část výstavy vás přenese do současnosti. Fotografie Petra Kadlece, Jana Langera a Oto Bundy nám zprostředkují současnou situaci Romů ve vyloučených lokalitách v Čechách a na Slovensku.
Co jste možná nevěděli: Velký pátek jako součást velikonoční svátků byl státním svátkem i v někdejším Československu. Zrušen byl v roce 1951. Po 65 letech se tento - den pracovního klidu opět vrací „do hry“. Ježíšovo ukřižování jako státní svátek slaví i v řadě evropských států. Patří mezi ně například Německo, Rakousko, Slovensko nebo skandinávské země. V katolické církvi je to den nejhlubšího smutku a největšího půstu v roce.
Turistické listy informovala Alena Jandlová, Městské muzeum a galerie Polička.