Na jaře začíná nový hospodářský rok a právě o Velikonocích se udržovaly mnohé zvyky pro zdar zasetého obilí, které mělo zajistit výživu rodiny na celý rok. Během Velkého pátku se také omývalo všechno náčiní, které přišlo do styku s chlebem. Samotný mazanec – bochánek je nejstarším kynutým obřadním pečivem. Nekvašený chléb je ústředním symbolem křesťanských i židovských Velikonoc. V lidové slovesnosti se pomocí chleba dají vyjádřit vlastnosti lidí i vztahy k majetku a k zaměstnání.
Dnes chleba považujeme za obyčejnou a nejběžnější potravinu. Málokdy si uvědomujeme, co námahy se skrývá za jeho přípravou a že vše začíná už od zrníčka – prací na poli, ve mlýně, v pekárně. Ne vždy však svítilo přívětivé slunce – proto budou připomenuta i období půstu, hladu a neúrody a používání náhražek mouky. Návštěvníci si prohlédnou napodobeninu ústí pece, dřevěnou díži, slaměné ošatky a jiné předměty. Některé náčiní budou moci vzít do ruky.
Vypečená sobota v poličském muzeu
Na základě srovnání života v minulosti a současnosti výstava poukáže na důležitost hospodárného zacházení s potravinami a střídmosti ve stravování. Výstava se koná od 25. února do 14. května 2017.
Turistickelisty.cz informovala Alena Zavoralová, Městské muzeum a galerie Polička.