Expozice představuje část klášterní rukopisné sbírky, která zahrnuje 900 svazků, z nichž třicet pochází ze 14. století. Vedle Breviáře rajhradského probošta Vítka s iluminacemi připisovanými mistru Theodorikovi, právem patří k hlavním lákadlům dobové opisy básní Francesca Petrarky nebo soubor Summa Cancellariae, sestavený Janem ze Středy, dvorním kancléřem Karla IV.
Památník písemnictví na Moravě spravuje knihovnu rajhradských benediktinů, zpřístupňuje ji návštěvníkům i badatelům a nejvzácnější rukopisy digitalizuje. Díky tomu výstava prezentuje také velké množství obrazového materiálu, umožňujícího detailní pohled na jednotlivé prvky knižní výzdoby – kaligrafické ornamenty, malované iniciály nebo rostlinné motivy. To ji činí přitažlivou, i když originály musely již být uloženy zpět do trezoru se stálými klimatickými podmínkami. Do něj ostatně mohou návštěvníci nahlédnout přes stěnu z neprůstřelného skla.
Výstava nabízí po celou hlavní turistickou sezónu možnost podrobně si prohlédnout a prolistovat dvě věrné makety středověkých kodexů, identické s originály jak písmem a iluminacemi, tak i rozměry a váhou. Jedná se o bohatě zdobené liturgické knihy, jež spolu s dalšími věnovala v roce 1323 klášteru na Starém Brně královna Eliška Rejčka, a které jsou dnes uchovávány v Rajhradě.
Organizátoři výstavy Knihy doby Karla IV. připravují na její závěr, tedy na víkend 10. – 11. září opět prezentaci originálů rukopisů s odbornými komentáři.
Turistickélisty.cz informovala Mgr. Miroslava Šudomová, Památník písemnictví na Moravě.