I když je oblast Lipenska a Českého Krumlova po Praze druhou nejnavštěvovanější destinací České republiky, vyžaduje pro další rozvoj lepší koordinaci, zejména pro vyrovnání určitých nevyvážeností, které na Lipensku vznikají. To ukazují i první výsledky zatím ještě nedokončené odborné studie poradenské firmy KPMG. Ta mj. vypracovala i audit rentabilnosti projektu Rio Lipno 2016. KMPG bude první výsledky své práce na Lipensku na konferenci prezentovat.
Podle manažera Špačka z KPMG je zatím největším problémem některých lokalit Lipenska je výrazná sezónnost a nedostatečné množství vyžití v zimní sezóně, což je dáno neexistencí potřebné infrastruktury v úseku od Volar po Frymburk a dalším aspektem, který s tím souvisí je skutečnost, že až 70 procent návštěvnosti celého Lipenska se koncentruje přímo v Lipně nad Vltavou. I tyto nevyrovnanosti bude konference s názvem Perspektivy turismu na Šumavě pojmenovávat a řešit.
Ze závěrů KMPG také vyplývá, že je nezbytně nutné, aby se zdejší podnikatelské subjekty spojily a začaly aktivně spolupracovat na vytvoření nového Lipenska.
„Rozvoj Lipenska vyžaduje nové, zásadní impulzy, které z tohoto unikátního území pomohou vytvořit atraktivní a konkurenceschopnou destinaci cestovního ruchu evropského významu. Je zapotřebí aktivním přístupem a odhodláním využít jedinečný turistický potenciál tohoto území,“ uvedl Ondřej Špaček.
„Konferenci vnímáme jako důležitý impuls pro další práci. Nebude to jenom odborné fórum, kde se budou prezentovat velice zajímavé výsledky, ale očekáváme zde také celolipenskou diskusi na téma místního cestovního ruchu. Jsou tu stovky subjektů, každý má plno skvělých nápadů, jen trošku vázne spolupráce. Konference proto bude i společenským setkáním a získáváním inspirace napříč celou oblastí od Stožce po Rožmberk. Měl by se jí zúčastnit každý, kdo se chce aktivně přispět rozvoji Lipenska a dlouhodobě z toho něco mít,“ uvedl předseda Turistického spolku Lipenska a hlavní pořadatel konference Jiří Mánek.
Na konferenci bude také prezentována zbrusu nová strategie rozvoje cestovního ruchu na Lipensku, kterou představí Vysoká škola hotelová v Praze. Dále budou vystupovat zástupci Czech Tourismu, Jihočeské centrály cestovního ruchu, Českého Krumlova, ale také turistické centrály z Horního Rakouska nebo i letiště České Budějovice. Se svým příspěvkem vystoupí i deset starostů obcí od Stožce po Rožmberk, včetně starosty úplně nově vzniklé obce Polná na Šumavě. A samozřejmě podnikatelé z řad hoteliérů, vlastníků kempů a poskytovatelé nejrůznějších služeb, kdy se očekává diskuse se zapojením místních podnikatelů.
„Sleduji se zájmem aktivity Turistického spolku Lipenska, je to již druhá velká konference, kterou v našem zařízení na Olšině pořádá. Vojenské lesy podporují měkkou turistiku mimo území Vojenských újezdů a otevírají se tedy více veřejnosti. Máme své jasné mantinely, přesto se i my chceme na Lipensku, hlavně v okolí Olšiny, na těchto aktivitách podílet,“ řekl Petr Král, ředitel Vojenských lesů a statků, divize Horní Planá, který také účastníky přijde na konferenci pozdravit.
Unikátní příroda Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, řeka Vltava, Lipenská přehrada, nekonečný potenciál sportovního vyžití, wellness a lázeňství ve Frymburku, turistické atrakce v Lipně nad Vltavou, kulturní léto v Hořicích na Šumavě, naprostý klid na pravém břehu Lipna a množství kulturních a historických památek jako například Klášter ve Vyšším Brodě a hrad v Rožmberku, vytváří z Lipenska místo s neobyčejně vysokým potenciálem pro další rozvoj cestovního ruchu.
„V Česku neexistuje dobrý zákon o cestovním ruchu jako třeba v Rakousku, proto naše cesta budování turistické destinace Lipensko nebude ani lehká, ani krátká. Nicméně ze všeho nejdůležitější je vůle a chuť, která tu napříč regionem panuje. Čím více subjektů se zapojí, tím lépe, rychleji a efektivněji to půjde. I proto tato konference,“ uzavřel Mánek.
Turistickelisty.cz informoval Mgr. Jiří Mánek, MBA, TURISTICKÝ SPOLEK LIPENSKA.