Muzea Vysočiny Třebíč zve na Rozloučení s prázdninami

Přijďte do Muzea Vysočiny Třebíč na páteční a sobotní akci Rozloučení s prázdninami. Muzeum je otevřeno navíc od 18 do 23 hodin.

Z plakátu k akci

Návštěvníky čeká otevření expozice Svět portálů a bran zdarma, drobné aktivity pro rodiny s dětmi, vystoupení taneční skupiny Yocheved, kostýmované prohlídky na trase Valdštejnové na Třebíči (zajišťuje divadelní spolek Ampulka) či sobotní módní přehlídka svatebních historických šatů v podání sdružení Míša a Míša.

Svět portálů a bran otevírá prostory někdejšího benediktinského kláštera, v nichž se dochovaly fragmenty původní architektury.

Přes rajský dvůr zve klášterní expozice do bývalého ambitu – křížové chodby, která je poslední připomínkou benediktinského kláštera, založeného na tomto místě na počátku 12. století. V klidu křížové chodby symbolicky spočívají náhrobky Osovských z Doubravice, kteří přepisují v polovině 16. století dějiny kláštera na dějiny zámku.

Z expozice muzea

Následující část expozice ukazuje soubor sakrálních soch z dosud nevystavených sbírek muzea.

Ve třech menších prostorách se pak dovršuje téma církevních dějin regionu. První část přináší pohled do historie dvou výrazných konventů spojených s dějinami města Třebíče: původních benediktinů, osidlujících a kultivujících středověkou krajinu, a pozdějších kapucínů, které do města na konci 17. století přizvali zámečtí páni Valdštejnové.

Z expozice muzea

Druhá sekce, věnovaná stavebnímu vývoji benediktinského konventu, přináší nejen fragmenty nálezů autentické architektury kláštera, ale též virtuální model vývoje celého komplexu v průběhu staletí od nejstarších klášterních budov až po proměnu ve světské renesanční šlechtické sídlo a jeho pozdější barokní úpravy.

Závěr expozice zachycuje tragické osudy církve i jejích představitelů v 50. letech 20. století. Jak se silnou religiozitou kraje, vštípenou do myslí zdejších lidí už od dávných věků, naložil komunistický režim, ukazují vzpomínky na dva precedentní případy z Vysočiny: Číhošť a Babice.

Turistickélisty.cz informovala Mgr. Eva Novotná, Muzeum Vysočiny Třebíč.

(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum Vysočiny Třebíč)