Děvičky, Maidberg (Dívčí Hora) je jeden z nejstaších královských hradů na Moravě, je doložen roku 1222, kdy se připomíná purkrabí Štěpán z Medlova, praotec pánů z Perštejna. Po něm se stali purkrabími rakouský šlechtic Lipolt z Hardeggu a v roce 1244 Crha z Ceblovic, o jehož statečnosti zpravuje Pulkavova kronika.
Půdorys Děviček vymezuje mohutná plášťová zeď o tloušťce 2 m, která se obrací širokým obloukem proti východní straně, kde hrad zajišťuje příčný, ve skále vylámaný příkop. Čelo hradu a celý severní blok obíhal parkán. Na přístupové severní cestě se nacházelo předhradí. Podélně orientovaný palác byl přistaven k jižní obvodové hradbě a zhruba uprostřed dispozice ukončen krátkým příčným křídlem. Podle vyobrazení z roku 1675 a podle terénní situace lze předpokládat, že ve středu hradního jádra stála obytná hranolová věž. V roce 1334 získali hrad Liechtenštejnové z nedalekého Mikulova. v souvislosti s tureckým nebezpečím došlo k zesílení obrany hradu vybudováním patrové pětiboké dělostřelecké bašty s komorovými střílnami na skalním hřebenu před šíjovým příkopem. Podobná vznikla i na Kozím vrchu v Mikulově.
Novými majiteli Děviček se v roce 1572 stali Dietrichštejnové, kteří provedli na hradě další úpravy. Koncem třicetileté války obsadili hrad Švédové a po jejich odchodu byl hrad vydrancován a vypálen. Dietrichstejnové potom nechali hrad svému osudu a ten záhy zpustl.
Dominantou Pálavských vrchů je Sirotčí hrádek
Podle : Plaček Miroslav, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku
Brych Vladimír, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku