Na vernisáži výstavy „Kde domov můj“ se slavily dvoje narozeniny

Sedmdesát let významného českého fotografa Jindřicha Štreita a dvacet pět let Charity sv. Anežky Otrokovice oslavili včera návštěvníci městské galerie na vernisáži výstavy „Kde domov můj“. Výstavu fotografií, s autorskou pečetí Jindřicha Štreita, které zachycují život lidí bez domova z okolí Otrokovic a Zlína mohou zájemci zhlédnout až do 5. prosince 2016. Výstavu zorganizovali pracovníci Charity sv. Anežky jako součást oslav pětadvacetiletého výročí své existence.

„Uspořádat výstavu se podařilo díky Jindřichu Štreitovi, ale taky díky všem pracovníkům, kteří v Charitě pracují. A daří se to už dvacet pět let. Tak dlouho v Otrokovicích Charita působí a pomáhá lidem, kteří to potřebují. Přál bych vám všem, abyste i díky této výstavě dokázali najít krásu, která se ukrývá v lidech jako takových. Často je potkáváme a někdy si vytváříme vůči lidem bez domova stigma, už jen když se na ně podíváme. A možná, když odkryjeme duši člověka, tak zjistíme, že je to lidská bytost stejně jako my všichni. A častokrát můžeme najít ponaučení sami pro sebe, třeba jak žít svobodně,“ uvedl výstavu Aleš Jaroš, vedoucí střediska Samaritán Charity sv. Anežky Otrokovice.

V Městské galerii Otrokovice je nainstalováno přibližně čtyřicet fotografií, z nichž některé jsou vystaveny poprvé. Součástí vernisáže bylo promítání prezentace fotografií, které se do místní galerie nevešly.


„Více než padesát let se věnuji sociální fotografii. Fotografoval jsem různá témata. Od narkomanů, přes lidi, kteří jsou staří, až po hendikepované. Když jsem si vyzkoušel všechna tato témata, rozhodl jsem se, že nafotím i lidi bez domova,“ přiblížil svoji tvorbu Jindřich Štreit, který během svého života nafotil přibližně dvacet tisíc snímků. Z těchto fotografií vybral autor snímky, které soustředil do nedávno vydané publikace.

„Za svůj život jsem vydal asi pětatřicet klasických knížek. Tato publikace se liší. Jedná se o jakýsi experiment. Krabice, do které je publikace vložena, je z materiálu, který lidé bez domova používají k přespání. Nechali jsme vytisknout velkoformátový index, na kterém jsou uvedeny všechny fotografie, které jsou v krabici vloženy, včetně popisu,“ popsal vznik publikace autor. Index obsahuje také rozhovor s fotografem, text sociologa a další informace. Nejedná se o klasickou knihu a za svůj počin získal Jindřich Štreit v Bratislavě ocenění. Závěrem organizátoři vernisáže popřáli fotografovi vše nejlepší k sedmdesátým narozeninám a i k nově vydané publikaci. Atmosféru události doplnily živé vstupy zlínské kapely Pass v čele s lídrem Kamilem Hricem.

Kromě pondělí je Městská galerie Otrokovice veřejnosti přístupná každý den mezi 14 a 18 hodinou.

Turistickelisty.cz informovala Romana Stehlíková, tisková mluvčí města Otrokovice.

(lh,turistickelisty.cz,foto město Otrokovice)