Starý zámek, umístěný na náměstí Chudenic, byl v 16. století přestavěn z původní gotické tvrze na renesanční zámek a v 18. století byl upraven barokně. Tvrz vykoupil od chudých příbuzných v roce 1679 Humprecht Jan Černín z Chudenic. Tvrz byla ve špatném stavu, ale teprve v roce 1707 se opravila alespoň střecha. Heřman Jakub Černín nechal tvrz vyměřit a výslovně přikázal, aby při možné přestavbě zůstaly zachovány tzv.andělské pokoje, ve kterých se podle rodinné tradice zjevil Humprechtu st.Černínovi anděl. Nakonec byly provedeny pouze drobné opravy.
Dnešní vzhled zámku je výsledkem pozdně barokní úpravy, provedené Karlem Ballingerem v roce 1776. Fasádu rytmizuje dvojice postranních dvouosých rizalitů, které zakončují charakteristické nízké trojúhelníkové štíty.
Nový zámek Lázeň sloužil jako letní sídlo Černínům z Chudenic
Na zámku lze spatřit stálou expozici věnující se historii rodu Černínů, která zahrnuje 21 místností vybavených původním nábytkem a předměty po Černínech z Chudenic. K vidění je zde také nábytek a prvotisky knih po Josefu Dobrovském. Přízemí zámku je pak věnováno muzejní expozici, která se zabývá historií Chudenic a významnými osobnostmi spojenými s Chudenicemi, jako byl například Josef Dobrovský, Jaroslav Kvapil nebo také Jan Roubal.
Podle : web NPÚ
Vlček Pavel, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků