Expozice na baště byla poprvé otevřena 1. června 2009. Včetně letošního roku ji navštívilo přes 24 000 lidí.
„Za sedm let, co je expozice otevřena, neměl takovou návštěvnost jako toto léto. Během sezony jí prošly čtyři tisíce návštěvníků,“ informoval Petr Král, ředitel šumavské divize Vojenských lesů a statků. Ty spravují okolní lesní pozemky i rybník Olšina, který byl ještě před několika lety součástí vojenského újezdu Boletice. Ještě v loňském roce leželo vodní dílo na samém okraji veřejnosti nepřístupného výcvikového prostoru, v rámci optimalizace vojenských újezdů však byly od počátku tohoto roku rozsáhlé přírodní lokality v okolí z boletického újezdu vyčleněny.
To je podle ředitele Krále také jednou z příčin většího zájmu turistů. „Evidujeme zvýšený zájem veřejnosti o Olšinu i nedaleké turistické trasy na Špičák, které jsou nově otevřeny bez omezení. Tato dříve nepřístupná část Šumavy se stává vyhledávaným turistickým cílem,“ uvedl Petr Král.
Otevírací doba Rybářské bašty na Olšině je v červenci a srpnu každý den mimo pondělí, v červnu a září pak pouze o víkendu. Vstup je zdarma.
Letos navíc Rybářská bašta otevře veřejnosti po dva dny během mimořádné události, kterou bude výlov nejvýše položeného rybníku v Česku. Ten začne na státní svátek v pátek 28. října a bude probíhat až do soboty. Součástí největší rybářské události na Šumavě bude i bohatý doprovodný program pro veřejnost. Na návštěvníky zde bude čekat prodej čerstvých ryb, ochutnávky rybích specialit, doprovodný program pro děti, lesní pedagogiku i výklad o rybářství.
Expozice Rybářská bašta Olšina
Expozice na Olšině je umístěna v citlivě zrekonstruovaném objektu. Stavba z první poloviny 15. století s číslem popisným 329 představuje mimořádně cennou historickou památku, která je situována v hrázi rybníka. Je ceněna památkáři pro svou autentičnost, která je ve srovnání s většinou obdobných objektů jedinečná. Návštěvníci zde naleznou stálou expozici o historii obce Olšina, o rybníku Olšina i rybářství. Část výstavy je věnována také historii a současnosti Vojenských lesů a statků. Především děti si zde mohou prohlédnout myslivecká a rybářská zařízení a dozvědí se řadu věcí o životě v okolních lesích i v samotném rybníku. Součástí expozice je také projekce filmu o starých zaniklých řemeslech, nebo o plavení dříví po nedalekém Schwarzenberském kanálu.
„Byli jsme překvapeni ucelenou expozicí místní lokality, u které je vidět, že byla s láskou a citem vyrobená. Doufá-me, že toto místo bude zachované pro další generace,“ napsal letos například jeden z turistů do návštěvnické knihy.
Rybník Olšina – křišťálová perla Šumavy z 15. století
Rybník Olšina je vodní dílo, které je výjimečné svou historií i polohou. Existence rybníku Olšina je doložena první písemnou zmínkou z roku 1458. Od 16. století náležel klášternímu zboží Zlaté Koruny, poté připadl k panství krumlovskému. Dnes je v majetku VLS.
Vodní dílo s rozlohou 138 hektarů v nadmořské výšce 731 metrů je nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice a největším rybníkem Šumavy. Dominantní v jeho chovné produkci je kapr. Vzhledem k výjimečné poloze tohoto rybníku v horských podmínkách, navíc v lokalitě, která je dlouhodobě uchráněna před civilizačními vlivy, ale také s ohledem na způsob hospodaření, při němž nejsou využívány jakékoliv intenzivní chovné metody, jsou ryby z Olšiny mimořádně zdravé a chutné. Výlov Olšiny se provádí vždy v podzimních měsících jednou za dva roky tradičním způsobem a jedná se o společenskou událost, jejíž význam překračuje hranice regionu.
Turistickélisty.cz informoval Jan Sotona, tiskový mluvčí, Vojenské lesy a statky ČR, s.p.