Hlavním cílem připravovaného projektu je přispět ke zvýšení atraktivity přeshraničního turistického regionu, zahrnujícího území Českého ráje a Labských pískovců.
„Společným cílem českých a německých muzejníků je vytvořit nové turistické a kulturní nabídky, které přiblíží návštěvníkům společné česko-německé tradice horolezectví a jejich provázanost z minulosti až po současné dny,“ uvádí Hana Maierová, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pověřená řízením resortu cestovního ruchu, památkové péče a kultury.
Na české straně, na místě současné galerie, vznikne interaktivní expozice představující historii lezení v Českém ráji. Ta zamíří až do nejvyšších hor, na pozadí členitého skalního terénu, zdolá jí každý po bezpečné stezce mezi vystavenými exponáty. Na jeho konci bude připravena vrcholová kniha „vrcholového“ návštěvníka výstavy, aby se nejenom zapsal, ale i podělil o své zážitky.
„Součástí expozice zůstane i nadále velkoformátový obraz, který mnoho návštěvníků tolik vyhledává,“ dodává náměstkyně Maierová.
„Nová expozice by měla logicky zaplnit mezeru v muzejních prezentacích, která je v posledních letech stále evidentnější, a především z řad odborné veřejnosti se stále naléhavěji ozývají hlasy po jejím zřízení. Plánovaná expozice bude mít tři hlavní okruhy. Tím prvním je představení horolezeckého sportu v celé jeho šíři a různorodosti, kterou si řada návštěvníků neuvědomuje. Další okruh se již bude věnovat oblasti Českého ráje s pískovcovým skalním městem. Pozornosti neuniknou jména jako Radovan Kuchař nebo světově proslulý Josef Rakoncaj. Třetí okruh představí horolezecké vybavení a jeho vývoj až do dnešních dnů – bez zajímavosti nebude srovnání domácí a tovární výrobky jistících prostředků před rokem 1989. V rámci expozice by pak měl vzniknout také prostor k představení světoznámého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela, který je s regionem Českého ráje také spojen,“ přibližuje také Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea.
Na saské straně vytvoří novou stálou expozici, která rozšíří stávající výstavu k 150. výročí prvního zdolání hory Falkenstein. Výstava se bude věnovat zejména volnému lezení na území Labských pískovců.
Do samotné realizace se zapojí i horolezci, kteří se budou podílet na definování vystavovaných exponátů, ale rovněž i na zpracování společného česko-německého slovníčku s horolezeckou terminologií. Může posloužit nejen k dorozumění na cestě směrem k vrcholu, ale i výkladu samotných pojmů pro laickou veřejnost. Možná pak sami porozumí slovům, jako jsou smyčkování, sokolík, živé lano či lezení na žábu.
„Stejné téma a doplňující rozměr obou výstav může vytvořit velmi zajímavý turistický zážitek, který bude oslavou tradičního horolezectví v pískovcových skalách v Sasku a Čechách, které jsou jeho významnými oblastmi,“ dodává Hana Maierová.
„Expozice horolezectví, která se chystá v Muzeu Českého ráje v Turnově, je zásadní nejen pro město a turistický ruch, ale především pro tradici horolezectví v Českém ráji, která je spojena hlavně s lidmi na Turnovsku. Málokdo z místních obyvatel nelezl po skalních věžích, ačkoli mnozí z mladší generace se nejprve učili lézt v podmínkách umělých stěn. Jsme nadšeni, že se zde i v německém Bad Schandau povede představit širší veřejnosti fenomén horolezectví, jejíž expozici šlo město Turnov dlouhodobě vstříc. Do budoucna bychom také uvítali i nějakou umělou stěnu, která by Turnovu určitě také slušela a doplnila by tak poslední chybějící článek," říká starosta Turnova Tomáš Hocke.
Se stavbou se v turnovském muzeu začne v roce 2017. Příprava expozice vyžaduje demolici spojovacích chodeb i objektu kavárny a dílen. Na jejich místě bude vybudována přístavba, kde expozice vznikne. Stavební práce zahrnou také venkovní úpravy zahrady, atria a schodiště.
Podle webu Libereckého kraje