„Šli jsme se podívat na zvláštní kruhový kámen, jehož fotografii nám do muzea poslal Ústečan David Daduč, který ho objevil uprostřed koryta mezi železničním a Benešovým mostem. Na místě jsme zjistili, že jde o polotovar mlýnského kamene,“ popsal jeden z objevů archeolog Muzea města Ústí nad Labem Luboš Rypka. Kámen archeologové vyzvedli a podrobí ho zkoumání.
„Do Labe se mohly dostat polotovary při transportu zboží, ale nepovedené kusy se používaly i jako závaží říčních lodí či vhodný kámen do základů mostů,“ doplnil archeolog. Průzkum koryta přinesl i další, z hlediska dokumentace historie zajímavé nálezy, zejména několik drobných pozůstatků novověkých říčních plavidel. V kamenitém dnu se dokonce povalovala i část pánevní kosti, s největší pravděpodobností lidská.
„Mohla by být z vyplaveného hrobu z nějakého historického pohřebiště na břehu řeky, ale spíš vypadá na mladší dobu, třeba oběť z období druhé světové války,“ doplnil Rypka. Průzkum obohatil i sbírky geologické, a to o čedičový blok omletý a vyhlazený tisíciletími pobytu v řece do pitoreskního tvaru.
Část nově vylovených předmětů představí muzeum veřejnosti, stanou se součástí výstavy ke 175. výročí paroplavby v Čechách „Plavba na páře“, kde rozšíří instalaci stop říční plavby na dně Labe. Tato výstava je v Muzeu města Ústí nad Labem instalována do konce letošního roku.
Turistickélisty.cz informoval Mgr. Václav Houfek, ředitel Muzea města Ústí nad Labem.