Sběratel a stavitel modelů Tomáš Hobzík nashromáždil vlastní originální světovou kolekci modelů českých rozhleden a věží - největší kolekce na světě a světových majáků - podle znalce třetí největší v Evropě.
Dohromady je to více než 300 modelů a stále pod rukama modeláře vznikají nové. Na výstavě máte jedinečnou možnost prohlédnout si známé české rozhledny či věže i se všemi jejich detaily.
Na výstavě jsou k vidění známé i méně frekventované rozhledny nejen z okresu Děčín, ale z celé České republiky. Součástí výstavy jsou i modely majáků.
Pár slov o autorovi výstavy:
Autor dnešní výstavy pan Tomáš Hobzík začal s výrobou modelů v 15 letech a jako většina mladých modelářů se nejdříve věnoval sestavování modelů letadel a autíček, které v té době byly na trhu. Později se jeho zájem vrátil na zem a jako vášnivého turistu ho zaujaly rozhledny, ze kterých lze přehlédnout část světa z ptačí perspektivy.
Autor výstavy se po návštěvě kolem tří stovek rozhleden nejen v České, ale i Slovenské republice, asi před deseti lety rozhodl pro stavbu jejich modelů. Do současné doby jich vyrobil kolem 150, převážně dle vlastních návrhů (autor je původním povoláním stavař) a jeho sbírka je pravděpodobně největší na světě. Z děčínského regionu jsou na výstavě zastoupeny rozhledny na Děčínském Sněžníku, na Velkém Chlumu, na Strážném vrchu, na Vlčí hoře, na Jedlové, na Dymníku a na Tanečnici.
Od rozhleden se záhy dostal i k dalším výškovým stavbám na českém území, jako jsou zámecké a městské věže, zvonice a brány.
Mimořádnou autorovou zálibou jsou modely majáků, jejichž originály se nacházejí nejen v Evropě, ale i v Asii, Austrálii a v Americe. Jeho sbírka modelů majáků se řadí mezi tři největší sbírky v Evropě. Za zmínku stojí model pevnosti Boyard s majákem či nejdéle fungující americký maják u věznice v Alcatrazu, nebo Král a Královna majáků stojící blízko sebe v Bretani. Kuriozitou jsou i majákové lodě či vlastní rekonstrukce jednoho ze sedmi divů světa – majáku na ostrově Faros. Jediný skutečný maják v Čechách stojí v Praze na Střeleckém ostrově při vjezdu do přístavu a měří pouhé tři metry.
Ze sbírky pana Tomáše Hobzíka, obsahující v současné době na 350 modelů, je jich na děčínské výstavě představeno celkem 218. Vyrobeny jsou převážně z papíru, ale i z hlíny, plastu či dřeva, z části dle vlastních návrhů sběratele. Při tvorbě, skrývající v sobě hodiny, týdny a měsíce piplavé práce, používá různých měřítek: od 1:10 u nejmenší české rozhledny v Nouzově na Semilsku inspirované Járou Cimrmanem, nebo nejčastěji měřítko 1:150, jako u modelu Petřínské rozhledny, složeného z 850 částí a vyrobeného dle vlastního návrhu.
Podle webu Oblastního muzea v Děčíně