„Jsem rád, že vzácný obraz po mnoha letech opět obohatí sbírky našeho oblastního muzea. Poděkování si zaslouží ředitelé muzeí v Míšni a Mostě a kurátoři sbírek, díky jejichž úsilí došlo k dohodě a navrácení obrazu zpět do Mostu,“ uvedl při odhalení obrazu hejtman Oldřich Bubeníček.
Originál byl vyhotoven ve druhé polovině 17. století. Z hlediska historického a kulturního má obraz mimořádnou cenu, neboť zachycuje část jedné z nejvýznamnějších událostí v historii města, tedy úspěšnou obranu před nájezdem pražských husitů na tehdy katolický Most, k němuž došlo v roce 1421. Odražení husité ale ještě předtím povraždili jeptišky v klášteře v nedalekých Zahražanech. Právě tento motiv zachycuje vzácný obraz.
Na konci 19. století se originál obrazu ocitl v majetku muzea, které v roce 1888 založilo město. Byla proto vytvořena kopie obrazu, jež zůstala Zahražanské kapli, která pak přešla do majetku Národního památkového ústavu. Před několika lety byla v rámci restitucí vrácena svému právoplatnému vlastníku, tedy katolické církvi, konkrétně místní farnosti.
Osudy originálu byly mnohem složitější. Když se v roce 1921 připravovaly oslavy 500. výročí velkého vítězství a záchrany města před husity, panovaly obavy, že by oslavy mohly být zakázány, nebo by dokonce mohlo dojít k zabavení vzácného obrazu. Bylo proto rozhodnuto, že originál obrazu bude odeslán jako součást pozůstalosti po Ulrice von Levetzow (k níž pochopitelně nepatřily) do Německa. Obraz nejprve skončil ve Výmaru a do Míšně se dostal teprve nejspíše v roce 1932. Na obraz Vražda jeptišek v Mostě se dokonce postupně zapomnělo. Teprve v posledních letech došlo k dohodě o navrácení obrazu na Mostu.
Podle webu Ústeckého kraje