Po stopách víry františkánským klášterem

Muzeum církevního umění v Plzni je jedním z mála specializovaných muzeí představujících křesťanství a křesťanské umění u nás. Důležitá je zejména didaktická funkce nové expozice, která se snaží veřejnosti přiblížit svět křesťanství a umožnit jí tak pochopení křesťanské liturgie i hlavních světců.

Foto z expozice

Muzeum se nachází v objektu původně minoritského a posléze františkánského kláštera v Plzni, jedné z nejvýznamnějších a nejstarších středověkých památek města. Vystavena jsou zde významná výtvarná díla přibližující historické a svaté osoby, některé události ze života svatých a dějin spásy člověka. Představena je Panna Maria, apoštolové, světci i život Krista.

Foto z expozice

Část expozice je věnována plzeňské diecézi, jejímu patronovi blahoslavenému Hroznatovi, dějinám křesťanské víry na území diecéze, samotnému klášteru a františkánskému řádu. Expozice rovněž přibližuje liturgický rok a svátosti.

Foto z expozice

Za vrchol prohlídky je považována „klenotnice“ vystavující na odiv nejcennější umělecká díla evropského významu, liturgické předměty a roucha z farností Biskupství plzeňského a depozitářů Západočeského muzea v Plzni.

V rámci prohlídky je návštěvníkům zpřístupněna kapitulní síň s původními gotickými nástěnnými malbami, kaple sv. Barbory, křížová chodba, letní refektář a mobiliář původní knihovny.

Podle webu Západočeského muzea v Plzni

(lh,turistickelisty,cz,foto ZČM v Plzni)