Světoznámý hudební skladatel, jenž se narodil a dvanáct let žil ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce ve výšce 36 m nad zemí, během svého života bydlel na nejednom zajímavém místě ve světě. Adres změnil za svůj život několik desítek, nejvíce jich pochopitelně bylo v mládí v Paříži, kdy hledal slušný byt za rozumné peníze. Někdy to byly i adresy pobytů nechtěných či neplánovaných, např. když se skrýval před nacisty na francouzském venkově, či v r. 1946 v USA, kdy jej vážný úraz hlavy a následná rekonvalescence na dlouhé měsíce připoutaly na lůžko. V Brně poličský rodák nikdy nežil. Přesto měl s moravskou metropolí zejména ve 30. letech 20. století čilé pracovní vztahy a město na skladatele nezapomnělo ani po jeho smrti roku 1959.
„I dnes je skladatelova tvorba pravidelnou součástí repertoáru komorních a symfonických koncertů či operních scén v Brně. Jeho osobnost je připomenuta i několika sochařskými díly ve veřejném prostranství města a jeho jméno nese jedna brněnská ulice. Nová výstava chce připomenout nejzajímavější aktivity, které v Brně v historii i zcela nedávné minulosti ve vztahu k Bohuslavu Martinů proběhly,“ uvádí kurátorka výstavy muzikoložka doc. Monika Holá. „Na výstavě návštěvníci uvidí kostýmové a scénické návrhy ze sbírek muzea, dobové fotografie, plakáty a dokumenty,“ dodává.
Výstava bude zahájena 17. září 2016 od 14.00 hod. vernisáží, na které budou osudy skladatele a jeho vztah k Brnu podrobněji přiblíženy krátkou přednáškou a umocněny hudebním doprovodem umělců z Brna.
Turistickélisty.cz informovala Alena Jandlová, Městské muzeum a galerie Polička.