„Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které v Archivu H+Z uchovává rozsáhlý osobní fond inženýrů Zikmunda a Hanzelky. Tento fond vznikl převážně v průběhu jejich první cesty Evropou, Afrikou a Jižní Amerikou, na kterou se vypravili v roce 1947, a druhé cesty Asií, Oceánií a územím bývalého SSSR, kterou podnikli v první polovině šedesátých let,“ vysvětluje koordinátorka Lucie Kukačková. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout nejen fotografie z těchto cest, ale i různé upomínkové předměty, mapy, trofeje, sbírky mincí či pohlednic nebo některé z osobních věcí obou cestovatelů – například první fotoaparát Miroslava Zikmunda.
„Souběžně s výstavou inženýrů Zikmunda a Hanzelky bude v domě Štěpánka Netolického představena také výstava současného afrického umění. Návštěvníci se mohou těšit na serpentinové plastiky sochařů ze Zimbabwe a také na kolekci obrazů významného zambijského malíře Stephena Kappaty,“ doplňuje Kukačková.
V rámci výstavy je také připraven doprovodný program. Kromě speciálních komentovaných prohlídek pro školní skupiny se uskuteční cyklus čtyř přednášek, které se budou věnovat nejen cestám inženýrů Zikmunda a Hanzelky, ale také současnému africkému umění. Podrobné informace o doprovodném programu naleznete níže:
Přednášky a besedy
čtvrtek 15. září od 19:00 – První cesta H+Z Afrikou a Amerikou
Seznámení s osudem výpravy na první cestě, doplněné fotografiemi a filmy z této cesty.
přednáší RNDr. Petr Novotný, pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a člen Klubu H+Z
čtvrtek 29. září od 19:00 – Druhá cesta H+Z Asií a SSSR
Seznámení s osudem výpravy na druhé cestě, doplněné fotografiemi a filmy z této cesty, jež nebyly v ČT dosud uvedeny.
přednáší RNDr. Petr Novotný, pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a člen Klubu H+Z
čtvrtek 6. října od 19:00 – Cestovatelské sbírky Archivu H+Z
Představení osobních fondů osobností z druhé poloviny minulého století, jejichž aktivity a dílo souvisí s cestovatelskými aktivitami inženýrů Hanzelky a Zikmunda nebo jsou jimi i v současnosti inspirovány a navazují na ně: Eduard Ingriš, Jan Hlavsa a další.
přednáší PhDr. Magdaléna Preiningerová, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Archiv H+Z
čtvrtek 27. října od 19:00 – Na břehu řeky Zambezi
Povídání o první cestě do Zimbabwe a Zambie, o sochařích z osady Tengenenge, o svérázném malíři Stephenu Kappatovi a také o řece Zambezi s jejími hrochy, slony a krokodýly. Víte, co je to GREAT ZIMBABWE a KUOMBOKA? A NŠIMA?
přednáší Ing. Karel Pupík, cestovatel
Turistickelisty.cz informovala MgA. Lucie Kukačková, koordinátorka Centra Třeboňského rybníkářského dědictví.