Praha připomíná narození architekta Františka Roitha výstavou

Expozice na pěti panelech od 10. října do 4. listopadu 2016 seznámí širokou veřejnost s výjimečným architektonickým dílem Františka Roitha. Ke 140. výročí narození významného pražského architekta Františka Roitha hlavní město Praha otevřelo výstavu umístěnou před jedním z jeho nejvýznamnějších děl, Rezidencí primátora hl. m. Prahy. Expozice na pěti panelech od 10. října do 4. listopadu 2016 seznámí širokou veřejnost s výjimečným architektonickým dílem Františka Roitha nejen z historického, ale i současného pohledu prostřednictvím dobových fotografií prostor a velkoplošných fotografií interiéru.

„Výročí Františka Roitha jsme se rozhodli připomenout způsobem, který by připomněl, jak moc se tento architekt podílel na utváření dnešní podoby hlavního města. Současně bych chtěla pozvat všechny Pražany i návštěvníky metropole, aby se na vlastní oči přišli 28. října přesvědčit o krásách Rezidence, protože v tento den bude pro veřejnost otevřena,“ uvedla primátorka hl m. Prahy Adriana Krnáčová, která nad výstavou převzala záštitu.


„František Roith, který bezpochyby patří mezi nejvýznamnější architekty 20. století, výrazně přispěl k současné podobě hl. m. Prahy. Během dvou desetiletí se zasloužil o celou řadu výjimečných, často veřejných budov, vzpomeňme za všechny například Ústřední knihovnu na Mariánském náměstí. Výstava práce Františka Roitha je příhodně načasována v době oslav vzniku samostatné Československé republiky 28. října 1918, v době, která architektuře, kultuře, kreativitě a svobodě přála tak, jako nikdy v historii. A to by nám v dnešních dnech mělo být inspirací,“ doplnil radní hl m. Prahy Jan Wolf.

František Roith se narodil v roce 1876 v Praze. Po 1. světové válce se stal představitelem tzv. oficiální pražské architektury v monumentálně akademickém duchu. Navrhl například budovu Ministerstva financí na Malé Straně či Ministerstva zemědělství na Těšnově. Dále je autorem budovy Poštovního šekového úřadu na Václavském náměstí (nyní Komerční banka), Městské knihovny na Mariánském náměstí, ve které je i Rezidence pražského primátora, a Živnostenské banky nedaleko náměstí Republiky (dnes ústředí ČNB).

„Charakter výstavy jsme zvolili spíše edukativní, a to pro české i zahraniční návštěvníky metropole, a proto jsou popisky na panelech v českém i anglickém jazyce. Lidé, kteří 28. října do Rezidence primátora přijdou, se tedy mohou již před samotnou návštěvou poučit,“ sdělil kurátor výstavy Bohumil Chalupníček.

Rezidence je považována za zcela unikátní umělecký a architektonický klenot ve stylu art deco. Na výzdobě interiéru se podíleli přední čeští umělci. Dnes rezidence slouží především k protokolárním a reprezentačním účelům. Rezidencí prošel například Bill Gates, stejně jako dalajláma a mnoho dalších světoznámých osobností. Součástí rezidence je i byt, který však primátoři Prahy nikdy fakticky neobývali s výjimkou primátora Karla Baxy. Část bytu v současnosti slouží k ubytování oficiálních vzácných zahraničních návštěv.

Rezidence prošla v letech 1994 a 1995 generální obnovou, která byla spojena s citlivou restaurací veškeré umělecké výzdoby a s nezbytnou modernizací technického zázemí. V současné době se připravuje prohlášení Rezidence primátora hlavního města Prahy kulturní památkou. Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz, foto mhmp)