Slavnosti pětilisté růže představí to nejlepší ze své historie

30. ročník městské historické slavnosti z období renesance, jež obdržela titul Akce roku 2010 v České republice v soutěži agentury CzechTourism – Kudy z nudy a titul Počin roku 2014 v kategorii Historické festivaly v České republice v rámci Festivalu bojovníků v Táboře. Víkend, který je nejblíže letnímu slunovratu, letos 17.–19. června 2016, patří v Českém Krumlově tradičním Slavnostem pětilisté růže. Aktuálně vrcholí přípravy jejich jubilejního 30. ročníku, který pořadatelé pojali skutečně velkolepě. Ústředním tématem pro letošek je výběr toho nejlepšího, co slavnosti ve své historii představily.

Foto z akce

Počátky tradice slavností v Českém Krumlově můžeme najít již v roce 1909, kdy byla k 600. výročí města uspořádána historická slavnost, jejímž vzácným hostem byla knížecí rodina Schwarzenberků. První ročník Slavnosti pětilisté růže toho jména pak proběhl v roce 1968, a to z popudu režiséra Českokrumlovské scény Antonína Zwiefelhofera a jeho kolegů, krumlovských divadelníků.

Po třech ročnících, kdy si slavnosti získaly značnou oblibu, byla však tato vznikající tradice oslavy pětilisté růže, symbolu šlechtického rodu Rožmberků, tehdejším režimem ukončena jako nežádoucí oslava feudalismu. Až v roce 1990 byly Slavnosti pětilisté růže znovuobnoveny jako symbol znovunabyté svobody a jejich tradice pokračuje až do dnešních časů.

Foto z akce

Českokrumlovský svátek historie slavnostně zahájí starosta města Dalibor Carda v pátek 17. června 2016 v 18.30 hodin na náměstí Svornosti, kam dorazí s rychtářským průvodem. Návštěvníci se mohou těšit na několik průvodů, městem projde vladařský, slavnostní historický, noční ohňový průvod prochází letos dokonce dvakrát, v pátek i sobotu.

Na deseti scénách po celém městě vystoupí celkem 80 souborů, z toho téměř jedna třetina krumlovských, které představí 200 programů. „Program jubilejního ročníku je opravdu bohatý, a i když základní rámec akce neměníme, snažíme se i letos o zapojení novinek. Připomeneme tedy i některé z tradic let devadesátých, jako jsou např. vory na Vltavě, nově jsou do programu zapojeny revitalizované kláštery, městem projde o něco více průvodů, v městském parku můžete navštívit vojenské ležení, ve městě bude k vidění několik překvapení, vydali jsme malou edici vzpomínkových suvenýrů, Fotoklub Český Krumlov připravil výstavu fotografií z historie Slavností pětilisté růže a další,“ uvedl Jan Vozábal, ředitel Městského divadla v Českém Krumlově, za hlavního organizátora slavností.

Rytířský turnaj

K navštívení zvou nově otevřené Kláštery Český Krumlov, kde se budou konat řemeslné workshopy, prezentace řemesel, historický program nabídne divadelní představení, koncerty a šerm. Navíc účastníci slavností obdrží 50% slevu na expozice.

Rytířský turnaj

Ani letos nebude chybět noční rytířský turnaj, divadelní představení živých šachů na Otáčivém hledišti, v hospodě U Petrova Voka se opět odehraje lidová veselice a historické trhy po celém městě nabídnou nejrůznější řemeslné výrobky a gastronomické lahůdky. Úžasnou podívanou slibuje i slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách v provedení českokrumlovských ohňostrůjců Zdeňka Štěpánka a Jiřího Honce. Tentokrát ve výsostně barokní formě se závěrečným ohňostrojem nad zámkem.

Foto z akce

Organizátoři voroplavby na Vltavě nabídnou jízdu na vorech v pravidelných časech za zvýhodněnou cenu. Zajímavostí je, že v letošním roce je to 650 let, kdy Karel IV. vydal nařízení o jezech a clech. Toto nařízení je první písemnou zmínkou o plavení dřeva v jižních Čechách.

Pořadatelé v letošním roce reagují na přání některých občanů města, kteří vzpomínají na koncerty jiných žánrů, které také byly tradicí slavností. „Vnímáme názory občanů, kterým na slavnostech chybí jiné hudební žánry a jiné zážitky. Právě proto letos najdete v programu několik koncertů oblíbených krumlovských kapel,“ doplnil Jan Vozábal.

(jv,jihoceskenovinky.cz &lh,turistickelisty.cz,foto slavnostipetilisteruze)