Spolupráce infocenter je výhodná pro celý novohradský region

Stále se prohlubující dlouhodobá spolupráce informačních turistických center v oblasti Novohradska a Doudlebska se vyplácí a je výhodná pro celý zdejší region. Díky vzájemné komunikaci a koordinaci různých aktivit zdejších „íček“ se totiž úspěšně daří návštěvníky do této oblasti jižních Čech nejen přilákat, ale současně je zde udržet.

„Příkladem může být letošní společné zapojení do projektu Jižní Čechy olympijské. My jsme těchto zdrojů využili ke společnému slavnostnímu zahájení turistické a olympijské sezóny v mikroregionu, které se odehrálo v Nových Hradech, a kde jednotlivá infocentra představila plánované akce, novinky a celý program až do konce roku,“ uvedl starosta Nových Hradů a člen rady mikroregionu Sdružení Růže Vladimír Hokr.

Novohradské infocentrum návštěvníkům pomůže zmapovat celý region

V praxi to pak vypadá tak, že turistu, který navštíví region, si infocentra mezi sebou v podstatě „předávají“ a navzájem „posílají“. V Nových Hradech se tak návštěvník dozví podrobnosti o nabídce kulturních, sportovních či společenských akcí, o památkách, cyklotrasách či přírodních zajímavostech, například v okolí Borovan, Benešova, Trhových Svinů, Českých Velenic a podobně.

Novohradské infocentrum prezentovalo svou nabídku mimo jiné na letošním Kompasu

„Každý si pak může prakticky v průběhu celé sezóny v regionu vybrat to, co ho nejvíce láká,“ poznamenal Hokr, který končící turistickou sezónu označil z hlediska nabídky i návštěvnosti za velmi bohatou. „Úplnou novinkou byly například koncerty v památkových objektech. Hudba zněla na Cuknštejně, v kostele na Dobré vodě a podobně. Zájem byl mimořádný. Desku zde natáčel Jan Spálený, koncertoval a přednášel houslový virtuóz Jaroslav Svěcený a tak bych mohl pokračovat,“ doplnil starosta.

Výsledkem spolupráce turistických informačních center, která jsou schopna poskytnout návštěvníkům ucelenou a podrobnou programovou nabídku regionu, jsou právě zaplněné akce napříč celou oblastí. „Osobně mám ještě jedno velké přání. A to, aby stejným způsobem fungovala spolupráce i přes hranice. To se zatím bohužel moc nedaří,“ dodal Hokr.

Nové Hrady jsou pevnost na úpatí Novohradských hor

Ze zahraničí podle něho přijíždí v současné době na Novohradsko nejvíce návštěvníků z Rakouska a Německa. Jsou zde ale často vidět Holanďané, přibývají Francouzi, Angličané i další národnosti. A mohlo by jich být i více. Zhruba před dvěma týdny se starosta zúčastnil v kanadských Nových Hradech, respektive ve městě Newcastle v kanadské provincii Ontário, setkání měst z celého světa, které spojuje stejné pojmenování: Nové Hrady. Smyslem této mezinárodní konference byl mimo jiné právě rozvoj cestovního ruchu v „New Castlech“ po celém světě.

Kolem hradu Louzek vedla odpradávna zemská kupecká stezka z Horního Rakouska do Čech

Novohradsko-Doudlebsko, to je krajina dvou tváří, krajina dobrých vod, krajina s duší nebo krajina zapomenutých příběhů. Území jihozápadně od Českých Budějovic směrem k česko-rakouské hranici mezi Českým Krumlovem na západě a Třeboní na východě.  Podobu území do značné míry určují Novohradské hory a řeka Malše se svým přítokem Stropnicí. V části Novohradských hor je území velmi řídce obydlené, takže jej vyhledávají turisté, kteří na jedné straně preferují aktivní turistiku (pěšky, na kole, na koni) a na straně druhé nechtějí na svých cestách potkávat masy lidí. Návštěvníci si zdejší pobyt často spojují  s pohodou, klidem a bezpečím.To však neznamená, že by zde byly jen hory, hluboké lesy a divoké vody.  Celá oblast je bohatá na významné kulturní památky a přírodní zajímavosti. Ty jsou koncentrovány do Nových Hradů například s Terčiným údolím, hradem, zámkem a buqoyskou hrobkou, Borovan se zámkem a s památníkem rodiště Jana Žižky, Bujanova s Muzeem první koněspřežné železnice, Velešína, Římova, Doudleb, Žumberku a do okolí Trhových Svinů.

Turistickélisty.cz informoval Petr Pokorný, PR-PP.

(lh,turistickelisty.cz,foto IC Nové Hrady a archiv)