Instalace kopií spisovatelčiných deníků (originály deníků jsou uloženy v Moravském zemském archivu v Brně a v letošním roce byly prohlášeny za kulturní památku) a jejich překladů z němčiny do češtiny jsou zajímavým dokladem doby, odrazem společnosti i trefných komentářů spisovatelky. Z jejího literárního odkazu jsou zvláště ceněny její dodnes aktuální aforismy, s nimiž se mohou návštěvníci výstavy netradiční formou seznámit.
Marie von Ebner-Eschenbach, rozená hraběnka Dubská (1830–1916), pocházela z moravských Zdislavic u Kroměříže. Byla autorkou divadelních her, povídek i románů. Eschenbachová viděla svět očima básnířky, fantastky, realistky, byla krutým i laskavým pozorovatelem. Dokázala se do svých postav vcítit, ať už to byla postava z lepších vídeňských kruhů či prostá žena. V roce 1901 získala čestný doktorát na Vídeňské univerzitě a o deset let později byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Známá je především v německy hovořících zemích, u nás byla neprávem opomíjena. V současné době tuto historickou osobnost připomíná nová stálá expozice na státním zámku Lysice u Boskovic, který původně vlastnila šlechtická rodina Dubských.
Strahovská výstava je poslední akcí projektu Národního památkového ústavu Marie von Ebner-Eschenbach – Žena tří století (1830–1916–2016). V průběhu roku 2016, tedy v roce 100. výročí jejího úmrtí, byla Marie von Ebner Eschenbach připomínána nejen nově otevřenou stálou expozicí v Lysicích, ale i dalšími doprovodnými výstavami a kulturními akcemi. Nad projektem přijali záštitu ministr kultury Daniel Herman a rakouský velvyslanec v Praze J. E. Alexander Grubmayr.
Podle webu NPÚ