Šumění andělských křídel - Anděl v evropském výtvarném umění

Jedna z nejvýznamnějších výstav v letošním roce – Šumění andělských křídel, která  provede  návštěvníky historií zobrazování andělských bytostí od středověku po současnost.O významu a komplexnosti výstavy, která začala ve čtvrtek 27. října, vypovídá také fakt, že se koná jak v největším výstavním sále Muzea moderního umění, tak v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Společně s „Andělem“ začala také výstava Palác Muzea umění v Olomouci, která návštěvníky při příležitosti právě dokončované generální rekonstrukce fasády a střechy muzejní budovy seznámí s bohatým a spletitým příběhem objektu a místa.

Paris Bordone, Mrtvý Kristus oplakávaný anděly, kolem 1550 Moravská galerie Brno

Andělé provázejí člověka téměř odnepaměti, proto jsou také zakomponováni v mnoha náboženských systémech. Naše výstava představí především křesťanské pojetí a zobrazení andělské bytosti, které úzce navazuje na judaismus, na biblickou představu anděla – posla Božího.

Moravský malíř poloviny 15. století, Anděl ze Zvěstování, kolem 1450 Moravská galerie Brno


Andělé však nejsou jen božími posly, zprostředkovateli jeho vůle a ochránci lidí, mají též jiné zásadní úkoly spjaté s fungováním a harmonií celého světa, přesuny hvězd, bdění nad všemi elementy universa, národy, městy.

Luděk Marold, Anděl strážný, poslední čtvrtina 19. století Galerie výtvarného umění v Ostravě

Seznámímíte se  s dlouhou vizuální tradicí zobrazování andělských bytostí, od středověku až po současnost, od témat, kde hraje anděl úlohu hlavní, přes vedlejší či doprovodné role až k volným „osvobozeným“ andělským motivům v umění 20. století.

Část exponátů pochází ze sbírek Muzea umění Olomouc a Arcidiecézního muzea Olomouc i z arcibiskupských sbírek soustředěných v Kroměříži, většinou ale budou exponáty zapůjčeny ze státních i církevních institucí, ze soukromých sbírek i ateliérů umělců.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto Olomoucký kraj kraj)