Dospělé návštěvníky potom čekají terče uprostřed parku a možnost nácviku lukostřelby, respektive krátký exkurs do tajů této sportovní disciplíny. V každou celou hodinu budou probíhat ukázky stylů historické a sportovní disciplíny, jako je například historická střelba ku ptáku, nebo japonská Kyudo – cesta luku, chybět nebude ani indiánská lukostřelba a vystoupení slovenské skupiny Fekete solyom – Čierny sokol s bojovou mongolskou lukostřelbou z období 9. a 10. století. Jedná se o jednu z nejlepších skupin historické lukostřelby na světě. Její vedoucí předvede střelbu z luku s nátahovou silou přes 120 liber. (Běžně střílejí ženy z luků 30 liberních a muži 40 liberních.) Účast přislíbil také úřadující Mistr Evropy ve 3D lukostřelbě Tomáš Hanuš.
V průběhu dopoledne proběhnou v zámeckém parku a jeho blízkém okolí tři odlišné lukostřelecké závody, které bude možné částečně sledovat. Jde o 3D lukostřelbu na terče ve tvaru zvířat, střelba ATL zvaná lukohrátky (k disciplínám patří např. rychlostřelba, střelba na pohyblivé cíle – kolečka, ústupovka atd.). Třetím závodem bude tzv. terčovka – olympijská lukostřelba. V areálu parku budou také stánky s noži těch nejlepších českých a slovenských nožířů, kováři a samozřejmě možnost občerstvení.
„V letošním roce jde již o třetí ročník této akce a myslím, že zatím bude nejpestřejší. Každým rokem se rozšiřuje nabídka, program je čím dál bohatší, až mám obavu, abychom vše ve vytčený čas (10 – 16 hodin) stihli“, komentuje akci PhDr. Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově. „Jako milovník Sychrova a obdivovatel zámeckého parku vítám, že jsme díky spolupráci s lukostřelci vymysleli akci, která zámecký park přibližuje minulosti a účastníkům nabízí potěchu těla i duše, neboť jak jsem zatím vypozoroval, dobře střílet vyžaduje pokoru, soustředění, ale i respekt k luku…A ta radost, když dítě nebo dospělák zasáhne terč! Každý rok si říkám, že bych si měl tento sport také vyzkoušet, ale nakonec se raději procházím parkem a sleduji, jak zaujatě děti naslouchají instruktorům, jak se opravdu soustředí při míření na zvířecí makety – a dospělí, ti se zase mezi sebou sází, kdo zasáhne lépe. Je to opravdu příjemná akce v kouzelném prostředí. “
K samotným střeleckým stylům se vyjadřuje Olga Žáková, koordinátorka akce Knížecí lov na zámku Sychrov (Lukostřelecký klub Ostrostřelci Skalany): „Nejvíce návštěvníků, ale i nás, střelců, oslovila tzv. instinktivní lukostřelba, tedy 3D lukostřelba na polyuretanové terče - divoká zvířata v životní velikosti. K instinktivní lukostřelbě se používají tradiční luky, tedy převážně dřevěné luky, bez jakýchkoliv mířidel. Samotné terče na 3D lukostřelbu jsou naprosto různých velikostí, kdy nejmenší váží cca půl kilogramu a mají podobu kachen nebo soviček, největšími terči jsou obvykle medvědi s váhou 33 kilogramů. Terče/makety jsou vyrobeny ze zvláštní pěnové hmoty, která se po vytažení šípu zatáhne. I povrch těchto terčů je mimořádně odolný. Na maketách zvířat jsou vyznačeny zóny (tzv. komory), jejichž zásah je při soutěžích mimořádně bodovaný. Střílí se na ně na vzdálenosti od 10 do 30 metrů a i zde na Sychrově jsem zaznamenala, že mnozí tatínkové, ale i maminky by si tuto střelbu rádi vyzkoušeli. Vzhledem ke vzdálenosti terčů a dětských střelců ale toto zde na Sychrově neumožňujeme, nicméně doufáme, že i tak v návštěvnících najdeme spřízněné duše a třeba i nové posily našich střeleckých klubů.“
Partnery Svátku luku a nože, aneb Knížecího lovu na Sychrově jsou Yate - targets a Vrága 3D targets. Organizátory potom správa SZ Sychrov, LK Ostrostřelci Skalany, LK ARNI Valteřice a LK Žebrák.
Historie lukostřelby
Co paměť sahá, provází nůž, luk a šípy lidstvo na jeho dosavadní pouti. Objev luku je stejně starý jako objev ohně a společně s objevem řeči bývá považován za klíčový pro zachování a vývoj lidského rodu. Již před 50 000 lety můžeme nalézt první známky existence luků. K velkému zdokonalení a vylepšení se luk dostal o devět až deset tisíc let později - v této době se již objevují pazourkové hroty na šípy. Člověk objevil luk pravděpodobně tak, že si všiml ohnutého stromku a síly, s jakou se narovnává. Člověk tak usoudil, že spojení dvou konců dřeva napnutím spojujících vláken, na které vhodně přiloží malý "oštěp", mu ho dovolí vymrštit s mnohem větší rychlostí a přesností. Luky bývaly dlouhé okolo 2 metrů a šípybyly zhruba metrové. Hlavně pro uchování loveckých a bojových dovedností se v místech, kde byl luk znám, pořádaly různé druhy soutěží prověřujících schopnost zasáhnout cíl s dostatečnou účinností a přesností.
V Asii luk zpravidla požíval mnohem větší úcty než v Evropě a svou roli hrálo i určité zaostávání za Evropou v oblasti technologické a vojenské. Díky tomu se v řadě regionů lukostřelba uchovala jako národní sport až do současnosti, nebo relativně nedávné minulosti.
V Evropě má lukostřelba nepřetržitou tradici ve Francii, velkými příznivci lukostřelby jsou také Angličané, neboť Anglie nezapomíná na fenomenální úspěch anglických lukostřelců na konci středověku.
Turistickélisty.cz informovala Mgr. Bc. Lucie Bidlasová, NPÚ ÚPS na Sychrově.