Také v Litovli se nachází dílo Václava Rendera

Od roku 1724 zdobí náměstí Přemysla Otakara v Litovli sochařské dílo Václava Rendera, který je mimo jiné také autorem sousoší Nejsvětější Trojice v Olomouci.

V průběhu 16. století zažila Litovel dvě morové epidemie a v první polovině 18. století třetí. Morový sloup byl postaven na památku ukončení morové epidemie, která postihla město roku 1714.

Socha sv.Rocha

Dílo zdobí plastiky sedmi patronů moru. Sochy v rozích na straně k radnici představují světce sv. Šebestiána a sv. Rocha. Sv. Šebestián zázračně přežil ostřelování šípy a lidé věřili, že je také ochrání před šípy morovými. Svatého Rocha zase zachránil před smrtí hladem věrný pes Godard. Podobná záchrana byla aktuální u těch, kteří byli nakaženi morem a společnost je izolovala. Na opačné straně je sv. Karel Boromejský s knihou a křížem a František Xaverský. Oba kdysi pečovali o nemocné v dobách morových epidemií.

Morový sloup

Vrchol sloupu zdobí socha Panny Marie, ve výklenku pod ní je umístěna sv. Pavlína a před ní sv. Rozálie. Tito všichni měli nějaký vztah k morovým epidemiím a věřilo se, že svojí přímluvou mohou mor zažehnat.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je nejvyšší sousoší v České republice


Podle : web města Litovel

(lh,turistickélisty.cz,foto web město Litovel)