Návštěvníci rezervace, kde je od loňského roku stádo divokých koní spolu se zpětně šlechtěnými pratury, tak budou moci unikátní zvířata lépe zahlédnout. Plošiny budou sloužit také filmařům, o vzácných zvířatech se totiž již točilo několik filmových dokumentů a další se plánují.
„I když naším hlavním cílem je chránit v rezervaci unikátní přírodu, jsme rádi, že jsme v Milovicích mohli přispět také k rozvoji místního turistického ruchu. Právě na vyhlídky se návštěvníci dlouhodobě ptali nejvíce,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Menší vyhlídka vzniká u aklimatizační ohrady, u větší pak budou moci návštěvníci po čtyřmetrovém lanovém mostě alespoň symbolicky nahlédnout za ohradník mezi zvířata. Děti tam budou mít k dispozici rovněž skluzavku. Protože se rezervace nachází v rovinaté krajině, nemusejí být vyhlídky příliš vysoké, stačí, aby se návštěvníci dostali na úroveň okolních křovin.
Projekt zaměřený na návrat divokých koní a dalších druhů původních velkých kopytníků se stal nejsledovanějším českým projektem v zahraničí. Opakovaně o něm informovala média na všech pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post, BBC, Focus nebo Die Welt. Do Milovic již přilákal desítky tisíc návštěvníků.
Prostředky na postavení vyhlídek v hodnotě zhruba půl milionu poskytl Středočeský kraj. Ve výběrovém řízení na dodavatele zvítězila společnost TR Antoš, která stojí za unikátním milovickým zábavně-naučným parkem Mirakulum.
„Stavby v Mirakulu jsou vyhlášené svým špičkovým řemeslným a výtvarným ztvárněním, jsme proto velmi rádi, že se stejní odborníci podíleli i na budování našich vyhlídek,“ ocenil Dalibor Dostál. Pozemky pro rezervaci, včetně vyhlídek, poskytlo město Milovice.
Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Turistickélisty.cz informoval Dalibor Dostál, Česká krajina.