V období od 1. ledna do 29. října 2017 navštívilo naše památky (hrad Bouzov, zámek Jánský Vrch, Soubor lidových staveb v Příkazích, hrad Šternberk a zámek Velké Losiny) celkem více než 200 tisíc návštěvníků.
Na hradě Bouzově zaznamenali oproti loňskému roku úbytek cca 10 tis., který byl způsoben uzavřením věže od 1. 3. do 15. 7. 2017. Mezi návštěvníky nejoblíbenější akce patřily: Velikonoce, Čarodějnice na hradě, oblíbená akce pro mateřské školy – Večerníčky, Víkend s princeznou Šahrazád, Bouzovský mumraj či Duchové a strašidla na Bouzově. K 700. výročí první zmínky o hradě Bouzově, byla otevřena výstava mapující vývoj hradu. A dne 30. 5. 2017 vydala Česká národní banka třetí zlatou minci z cyklu Hrady. Jejím tématem byl hrad Bouzov. Mince je ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydána je ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém.
Hrad Šternberk se stal od začátku hlavní sezóny 2017 oblíbeným cílem turistů ze všech koutů České republiky i zahraničí. Rekordní bylo již období Velikonočních svátků, kdy během 4 dnů navštívilo hrad více jak 2200 osob. Ve struktuře návštěvníků převažují rodiny s dětmi, dále pak všechny věkové kategorie od dětí po seniory. Ze zahraničních turistů převažují polsky mluvící, následují německy a anglicky mluvící návštěvníci. Součástí prohlídek se v letošním roce stala i půda s restaurovanou strojovnou výtahu, a rovněž obnovená Liechtensteinská kuchyně. Porovnáme-li počty zakoupených vstupenek na prohlídkové okruhy v roce 2016 a 2017, dochází k nárůstu osob. Bohužel, v celkovém součtu je počet návštěvníků oproti minulým sezónám nižší, vzhledem k faktu, že do návštěvnosti nejsou započítávány návštěvníci doprovodných kulturních akcí, svateb a výstav. Z hlavních událostí letošní sezóny stojí za připomenutí otevření rekonstruované Liechtensteinská kuchyně (11. 7. 2017). Práce na obnově trvaly déle než rok a rozpočet na obnovu byl cca 3 500 000 Kč. Součástí rekonstrukce kuchyně byly i restaurátorské opravy původních obkladů a kachlových kamen. Vybavení kuchyně tak je opět plně funkční. Mobiliář hradu Šternberk byl letos rozšířen o unikátní kazetu na převoz likérových lahví z období renesance. Jedná se o ojedinělou záležitost, která je unikátní v nejen v rámci České republiky, ale celé střední Evropy. Kazeta je vystavena v hostinském pokoji, který je součástí obou návštěvnických okruhů na hradě Šternberk. Kazeta pojme celkem 7 lahví šestiúhelníkového tvaru a před vystavením byla odborně restaurována. Bohatý mobiliář hradu Šternberk je tak rozšířen o další jedinečný exponát
Oproti roku 2016 došlo na zámku Velké Losiny k navýšení počtu návštěvníků o cca 2000 osob, proto hodnotíme sezónu velmi příznivě. Návštěvníci mohli během sezóny na I. prohlídkové trase zhlédnout v hodovním sále honosnou renesanční svatební hostinu. Tato instalace byla připravena v rámci projektu Rok renesanční šlechty, který probíhal na více než třiceti desítkách památkových objektů napříč Národním památkovým ústavem. K Roku renesanční šlechty byla na zámku připravena i řada mimořádných akcí, např. Renesanční večer s divadlem, historickou hudbou, renesančními tanci a také s chutnými dobovými pokrmy. Akce byla návštěvníky velmi pozitivně hodnocena a předpokládá se s jejím každoročním konáním na zámeckém nádvoří v letních měsících. Zájem návštěvníků vzbudila i nově zpřístupněná Liechtensteinká kuchyně na II. prohlídkové trase, která byla na zámku zřízena po I. světové válce. V zámeckém letohrádku, který se po kompletní obnově poprvé ukázal v letošním roce návštěvníkům v celé své kráse, byla zprovozněna zámecká cukrárna – kavárna a prostory pro uspořádání výstav a svatebních obřadů.
I na zámku Jánský Vrch hodnotíme sezónu jako úspěšnou, přišlo více o 10 % návštěvníků než v loňském roce. Přitom skladba návštěvníků se nezměnila, převažovali návštěvníci ze sousedního Polska a pak rodiny s dětmi, na které se zámek zaměřuje. Mezi oblíbené akce patří na Jánském Vrchu prohlídky pro rodiny s dětmi Zámek dětem, malí návštěvníci si mohou na prohlídku vypůjčit kostýmy. K oslavám svátku dětí ve spolupráci se ZŠ Javorník byl na zámku uspořádán projekt pod názvem Děti dětem. Byl určen žákům pátých tříd základních škol a jeho náplní bylo řetězové provázení dětí. Ty měly před sebou nelehký úkol – naučit se zpaměti texty, které běžně zaznívají při prohlídkách z úst průvodců, a také potom na zámku návštěvníky provést. Ale přece jen se ta dětská prohlídka od běžné lišila, především tím, že z dětí se staly historické postavy, které na zámku působily, pracovaly nebo ho navštívily. Děti vystupovaly v krásných a propracovaných kostýmech, které jim byly ušity na míru, na jejich zhotovení přispělo Město Javorník. Podle nadšených ohlasů se akce všem návštěvníkům moc líbila. Druhým rokem v letních měsících pořádali na zámku také Zámecké letní kino, vyšlo krásné počasí a odměnou byla dvojnásobná návštěvnost oproti loňskému roku. Hojně navštěvovaná byla také výstava v hostinských pokojích zámku Pokojíčky pro panenky ze sbírek Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.
Letošní návštěvnická sezóna v Hanáckém skanzenu v Příkazích byla poznamenána stavebními pracemi v č. p. 54, jejichž cílem je navrátit obytné budově původní dispozici z roku 1875. Návštěvníkům se tak naskytla jedinečná příležitost vidět stavbu kachlových kamen a chlebové pece, kterou nikdo z námi dotazovaných návštěvníků dosud neměl šanci spatřit. Návštěvnickému provozu pomohla i akce České televize s názvem „Probuď Déčko“, jejímž cílem bylo pomocí soutěže nalákat dětské diváky na výlety po zajímavých místech České republiky. Na návštěvu se v tomto případě vydali nejenom přespolní, ale i mnoho místních, kteří o existenci skanzenu věděli, ale nikdy nebyli uvnitř. Během roku k areálu také přibyl okrasný park a ovocný sad z č. p. 55. Návštěvnickému komfortu prospěly nové stojany na kola na dvoře usedlosti a nové dřevěné lavice a stoly rozmístěné v zahradách areálu. Do konce roku je naplánované dokončení stavebních úprav včetně úpravy prostoru pokladny, abychom v následující sezóně 2018 mohli stále přibývajícím návštěvníkům nabídnout nové programy a aktivity.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdaro, PR NPÚ Územní památková správa v Kroměříži.