Objev desetiletí učinil Ivo Hlobil, emeritní profesor katedry dějin umění FF UP, když v jednom z pražských antikvariátů rozpoznal dosud neznámou rozměrnou kresbu zachycující pohled na barokní Olomouc. Filozofická fakulta se rozhodla pozoruhodnou památku získat.
„Přáli jsme si pořídit vedutu pro město Olomouc a trvale ji zpřístupnit zdejší veřejnosti. Jinak by hrozilo, že by dílo koupil nějaký soukromý sběratel, veřejnosti by pak bylo nedostupné,“ uvedla Jana Zapletalová z katedry dějin umění, která výstavu připravila.
Veduta, datovaná do let 1731–1732, nabízí pohled na Olomouc, která je zobrazena z míst dnešního Tabulového vrchu. Barokní metropoli ukazuje v době její největší slávy. Dominují ji klíčové stavby, které přetrvaly do dnešní doby a vtiskly tvář současné Olomouci, jako například chrámy sv. Mořice, Panny Marie Sněžné či svatého Michala. „Identifikace některých památek nebyla vždy snadná. Kresba totiž zachycuje i objekty, které již zanikly či významně pozměnily svou podobu,“ doplnil Ondřej Jakubec z katedry dějin umění.
Návštěvníci chystané výstavy budou moci srovnat nově objevenou vedutu s vybranými známými pohledy na Olomouc z 16. až 18. století a pozorovat, jakými dominantami se město ve starších dobách pyšnilo.
„Pohled na krásné a unikátní panoráma města v barokní době nás může inspirovat k zamyšlení nad novodobými stavebními zásahy, které narušují horizont a nenávratně poškozují stále dobře dochované, cenné panoráma,“ dodala Zapletalová.
Objev neznámé kresby barokní Olomouce přináší důležitou položku do historické dokumentace města. Univerzita Palackého vedutu vystaví v UPointu (dům U Černého psa, Horní náměstí). Vernisáž výstavy, která potrvá do 17. února 2017, se uskuteční 7. prosince v 17 hodin.
Turistickelisty.cz informovala RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková,tisková mluvčí, Univerzita Palackého v Olomouci.