Národní památkový ústav spravuje v Královéhradeckém kraji zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno, Ratibořice a hospitál Kuks.
I v letošním roce se Kuksu podařilo překročit statisícovou návštěvnost, ve kterou se po obnově a opravě v rámci projektu Kuks – Granátové jablko doufalo, ale že se udrží i v letošním roce, je považováno za obrovský úspěch. V hospitálu bylo letos provedeno 111 369 návštěvníků, prohlídky budou ještě nabízeny i o vybraných listopadových víkendech a pro objednané skupiny i v zimě. V letošním roce získal hospitál Kuks ocenění Stavba roku 2016 a Zvláštní cenu Ministerstva kultury a také ocenění DestinaCZE 2016 v kategorii Fénix - Znovuzrozený projekt. Návštěvníci kromě samotných prohlídek na Kuksu také hojně navštěvovali nově otevřené bylinkářství, plně vytížené bylo vzdělávací centrum. Ke spokojenosti návštěvníků přispěla také nově otevřená restaurace a letos prvně zcela rozkvetlá bylinková zahrada.
Výrazný nárůst návštěvníků zaznamenali také na zámku v Opočně, kam v loňském roce zavítalo 50 015 návštěvníků, letos o bezmála 7 tisíc více – 56 803. Opočno každoročně zahajuje sezónu překrásnou velikonoční výzdobou, opočenská Hradozámecká noc je vyprodána týdny předem. Své příznivce si také našly prohlídky expozice nazdobené stovkami aranží z květin nazvané Svátky růží, které se zde konají v červenci, v září zde pořádají přednášky a výstavy ke Dnům evropského dědictví, říjen náleží Mezinárodnímu setkání sokolníků, v letošním roce s pořadovým číslem 49. Do konce roku zde proběhne revitalizace části zámeckého parku.
Se sezónou jsou velmi spokojeni také na zámku v Náchodě. Návštěvníkům byly nově zpřístupněny půdy nad hlavními zámeckými budovami formou pravidelných prohlídek každou středu o letních prázdninách a za tímto účelem byla na trase instalována bezpečnostní pochůzná lávka. Komentované prohlídky zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie, pořádané v uplynulých letech pouze při zvláštních příležitostech, byly letos rozšířeny o prohlídku sakristie a kruchty, kde bylo instalováno 12 restaurovaných vitráží pocházejících z původních oken kaple (okna jako celek se nedochovala a byla nahrazena novými v 70. letech 20. století, pouze tyto vitráže se podařilo zachránit). Letos se tyto prohlídky konaly u příležitosti Dnů evropského dědictví, od příštího roku budou již součástí stálé nabídky náchodského zámku - budou pořádány pravidelně 1x za měsíc od dubna do října. V reprezentačním křídle hlavní zámecké (Piccolominské) expozice, v pokoji Zátiší, obohatila interiér nově zrestaurovaná barokní sedací souprava. Náchodský zámek zatím navštívilo 43 494 osob (loni za celý kalendářní rok 41 782), kdy se velkému zájmu těšily večerní prohlídky a také prázdninové prohlídky pro děti – bylo jich realizováno celkem 138 a účastnilo se jich 1 633 osob. V současné době probíhá restaurování kašny na V. zámeckém nádvoří, kdy se se zprovozněním počítá pro sezónu 2017. Proběhla sanace základových poměrů jižní terasy a rizalitu, akce je dotovaná MK ČR, ale prozatím jsou práce pozastaveny v důsledku úzké vazby na připravovaný projekt z programu IROP – revitalizace zámeckého kopce s názvem Zámecký kopec – srdce města Náchoda. V návaznosti na schválené podmínky dojde k úpravám projektu. Projekt IROP - v roce 2016 byla podána žádost, byly splněny formální náležitosti a přijatelnost projektu a nyní je záměr posuzován po věcné stránce. Realizace se předpokládá od poloviny roku 2017 a bude pokračovat i v následujících letech.I náchodský zámek zve na adventní prohlídky a předvánoční koncert.
Na Hrádku u Nechanic je od 1. července nový kastelán, Mgr. Martin Rejman. Ten po souběhové době s dnes již emeritním kastelánem panem Šenkem v září poprvé v historii tohoto objektu zpřístupnil část zámeckého sklepení, a to u příležitosti Dnů evropského dědictví. Na Hrádku u Nechanic se pokračuje v generální opravě fasád (jižní strana), probíhá oprava dlažby a izolace terasy nad vstupním portálem zámku. V tuto chvíli se na zámku připravují na stěžejní akci sezóny – Vánoce na Hrádku. Návštěvníci si prohlédnou nejenom nádherně nazdobené interiéry zámku, ale bude pro ně zpřístupněna i zámecká kuchyně a výklad je obohacen o zvyky šlechty v tomto období. Správa zámku také plánuje několik vánočních koncertů. K poslednímu říjnovému dni navštívilo tento zámek 28 498 návštěvníků, v loňském roce ke stejnému datu 25 862 návštěvníků, celkově za rok 2015 to bylo 33 945 osob.
Ratibořice letos nabízely nejenom květinová aranžmá v zámku, divadelní představení či setkání veteránů, ale také oblíbené klasické akce jako jsou oživené prohlídky s postavami z Babičky či již VII. ročník Nocturna. Pro milovníky historie nabízela správa zámku u význačných příležitostí možnost prodloužené prohlídky zámkem, kdy se zájemci dozvěděli podrobnosti nejenom z architektury objektu a Babiččina údolí, ale také méně známé osudy obyvatel zámku či jejich příbuzných. Ratibořický zámek a Babiččino údolí dosud navštívilo 76 353 návštěvníků (v loňském roce ke stejnému datu 73 926), přičemž celková návštěvnost za celý rok 2015 byla 81 212 návštěvníků. Správa zámku srdečně zve na Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích & Advent v Babiččině údolí ve dnech 1. – 4. prosince, kdy zámek, ale i např. mlýn bude vánočně vyzdoben, výklad seznámí návštěvníky s průběhem vánočních svátků na zámku i v podzámčí, bude se zde konat malý jarmark atp. V průběhu roku 2016 došlo k restaurování sousoší "Babička s dětmi (vnoučaty)" a sochy Panny Marie u mlýna. V Babiččině údolí dojde k odstranění posledních škod po povodních v roce 2013, ještě v letošním roce bude vybrán generální dodavatel stavebních prací, aby mohlo dojít přes zimu k vyčištění náhonu od Viktorčina splavu. Při vhodných klimatických podmínkách bude dokončen celý projekt v roce 2017 – obnova vantroků, mostků a bočních stavidel, která jsou napojena na historický závlahový systém okolních luk. Připravuje se generální oprava objektu č. p. 10, v letošním roce byla vypracována projektová dokumentace, v roce 2017 bude probíhat realizace obnovy. Do konce roku dojde k úpravě topení a rozvodů v oranžerii k zajištění lepšího a hospodárnějšího vytápění objektu.
„Hodnocení letošní sezóny – to jsou hlavně superlativa a také velké poděkování – návštěvníkům a samozřejmě kolegům z objektů: kastelánům, provozním, pokladním, průvodcům, zahradníkům, pracovníkům zajišťujícím úklid, zkrátka všem, kdo se na chodu objektů podílí. To, co je v pohádkách či filmech vykresleno jako romantické povolání či nekončící zábava, je ve skutečnosti náročné povolání, ale – krásné. A právě to, že se návštěvníci na objekty vracejí, to je pro nás to největší ocenění, pochvala a samozřejmě motivace. Využívám tedy prostoru jak k poděkování návštěvníkům a kolegům, tak i k pozvání na adventní a vánoční akce. My vlastně hrady a zámky zavíráme na konci října jen tak trošku – již v listopadu opět otvíráme s pestrou nabídkou adventních prohlídek, koncertů a dalších akcí“, uzavírá hodnocení hlavní sezóny na objektech Královéhradecka ve správě NPÚ PhDr. Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, do jehož gesce uvedené památky spadají.
Na objektech se zimní nabídkou je nadále možné aplikovat věrnostní program NPÚ – Klíč k památkám a využít také reciproční slevy pro dospělého návštěvníka, který se prokáže vstupenkou ze ZOO Liberec nebo ZOO Dvůr Králové (pouze na objektech ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově).
Turistickélisty.cz informovala Mgr. Bc. Lucie Bidlasová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ ÚPS na Sychrově.