První část projektu cílí na chráněné Hraniční meandry Odry, a to jak na české, tak na polské straně. V Bohumíně se v přírodní památce dočká rekonstrukce půlkilometrový úsek zdejší naučné stezky pro pěší i cyklisty, a to v okolí Vrbiny.
„Ten je plný výmolů a po deštích i kaluží. Ty sice vyhovují žábám kuňkám, ale ne turistům. Cílem je vylepšit povrch, zabránit podmáčení stezky a zároveň zachovat tůňky pro chráněné žáby,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.
Na polské straně meandrů se přitom chystá další novinka. A to nová vyhlídková věž, která nabídne pohled na meandry z ptačí perspektivy. Až dosud se turisté mohli kochat krásou meandrů díky naučným stezkám jen při pěší procházce nebo při projížďce v lodích z hladiny řeky. Letos se jim však možnosti ještě rozšíří. Rozhledna vyroste v těsné blízkosti řeky a z výšky sedmadvaceti metrů uvidí návštěvníci meandry jako na dlani. Budovat ji bude polská strana.
Další část projektu zpřístupní turistům Vrbické jezero, se kterým má město dlouhodobé rekreační plány, a také řeku Odru. Atraktivní přírodní zákoutí zpřístupní nové komunikace a lávky. „První ocelová lávka bude osm metrů dlouhá a propojí panelové parkoviště v Ostravské ulici v městské části Vrbice s cyklistickou a in-line stezkou na zdejší protipovodňové hrázi. Snazší přístup k této stezce zajistí i nový čtyřicetimetrový chodník,“ uvedla Hana Gonsiorová z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.
Druhá ocelová lávka pak vyroste na opačném konci Vrbického jezera přes Orlovskou stružku, která se v Bohumíně vlévá do Odry. Čtrnáctimetrová ocelová lávka naváže na místní komunikaci, jejíž téměř stometrový úsek se rovněž dočká opravy. Díky přemostění vznikne kolem jezera turistický okruh. „Lávka se zde v minulosti nacházela, a proto ji chceme znovu obnovit. Měla by turistům zpřístupnit pravý břeh Odry mezi Vrbickým jezerem a Antošovickou lávkou. Momentálně mohou cyklisté a pěší stružku překonat velice obtížně a jen za velmi nízkého stavu vody po kamenech, takže to je pro otrlejší a dobrodružnější povahy. Vznik nové lávky ovšem lokalitu zase zpřístupní všem,“ doplnil místostarosta Lumír Macura.
Propracovaný česko-polský projekt počítá rovněž s vytvořením naučné stezky v Šilheřovicích a se zřízením sítě cykloboxů. V těch si turisté uschovají své bicykly a vyrazí na obhlídku okolí po svých.
„Jedná se o speciální dřevěné sestavy, v nich je možné bezpečně uschovat jedno až dvě kola. Boxy budou mít elektronický zámek. Jejich využití je bezplatné. Cyklista bude potřebovat pouze dvacetikorunu na uzamčení boxu. Tu mu mincovní automat po použití schránky zase vrátí zpět,“ popsal fungování cykloboxů Macura.
V Bohumíně přibude tucet schránek pro kola ve sportovně-rekreačním areálu Bospor s aquacentrem a sportovní halou a další šestice pak vyroste ve Starém Bohumíně nedaleko náměstí Svobody u cyklistických rozcestníků, které jsou výchozím bodem pro návštěvu meandrů i dalších historických památek jako například zdejšího kostela či městského muzea. Úkryty budou navíc pod drobnohledem kamery městské policie. V Šilheřovicích se cykloboxy objeví ve sportovně-rekreačním areálu Baumšula a na hřišti zdejšího sokola.
Realizace celého projektu skončí na přelomu září a října, kdy je v plánu slavnostní otevření nové rozhledny v meandrech. Jeho součástí bude i česko-polský cyklistický výlet a turistický pochod přes hraniční meandry.
Podle webu města Bohumín