Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen a postupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.
Nyní cesta pokračuje vznikem nových expozic – Muzea nové generace, které kombinují imersivní a zážitkové prvky s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí.
Zažijte cestu, zažijte příběh!
Přízemí expozice je věnovaná cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro nabízí pohled do krásného a barevného světa baroka.
"Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře," pokračují v představení nových expozic autoři.
Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě!
Záštitu nad výstavním projektem konaným za podpory Evropské unie převzali ministr kultury Daniel Herman a starosta a místostarosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil a Josef Klement.
Turistické listy informoval Daniel Hrdlička ze zámku Žďár nad Sázavou.