V jámě skalní pukliny v Olomouci byla ukryta rytina z poloviny desátého století

Olomoučtí archeologové z Národního památkového ústavu objevili unikátní nález rytiny mužské postavy nesoucí kříž na břidlicové destičce.

Vyhodnocení druhé etapy záchranného archeologického výzkumu v prostoru nádvoří děkanátu Filozofické fakulty UPOL v ulici Křížkovského 10 v Olomouci přineslo nové poznatky. Výzkum se soustředil zejména na jižní část nádvoří, tedy do prostoru, kde se až do roku 1785 nacházel klášter u sv. Jakuba. Klášter byl založen před rokem 1213 pro augustiniánky, které v 16. století vystřídali minorité.


Rytina mužské postavy nesoucí kříž

Vlivem četných zásahů v minulosti byla zachycena jen torza zdiv z různých fází přestaveb a úprav kláštera a klášterního kostela sv. Jakuba, nebyly ale bohužel zjištěny žádné hmotné doklady nejstarší podoby kláštera ze 13. století.

Na zkoumané ploše bylo odkryto dalších 39 kostrových, orientovaných hrobů, ve čtyřech řadách. Zemřelí byli bez výbavy či jakýchkoliv součástí oděvů. Pohřebiště by mělo náležet ke klášteru u sv. Jakuba, avšak datování je obtížné, s předpokladem do vrcholného středověku.

Velmi zajímavý je objev jámy zasekané 1,2 metru do skály, v jejímž zásypu se ukrývala keramika z doby kolem poloviny desátého století, železná sekerovitá hřivna o délce 47 centimetrů a naprosto unikátní břidlicová destička centimetr silná a přibližně jedenáct krát dvanáct centimetrů velká s rytinou mužské postavy nesoucí kříž. Traseologický posudek doc. Miroslava Králíka z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně potvrdil, že rýhy jsou pokryty sintrem, a zjistil velmi mnoho detailů týkajících se způsobu rytí. V okolí nebyly doloženy jiné stejně datované objekty ve skalních puklinách. Nález je zajímavý i svou polohou na nejvyšším místě takzvaného Petrského návrší, na kterém se nacházel nejpozději od roku 1063 biskupský kostel sv. Petra.

Podle webu NPÚ

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)