"Chceme nechat zrestaurovat kaskádové schodiště naproti Kuksu, které je také dílem sochaře Brauna a je z uměleckého hlediska srovnatelné se sochami Ctností a Neřestí. Dále by měla například vzniknout věž pro ukládání kol v bývalé hasičárně, protože díky Labské stezce je dnes velká část návštěvníků Kuksu právě z řad cyklistů,“ říká náměstek hejtmana Otakar Ruml, který je zodpovědný za rozvoj cestovního ruchu, kultury a evropských dotací.
Celkem chce kraj investovat na ochranu a rozvoj areálu v Kuksu asi 50 milionů korun, a to s pomocí evropských dotací. Spolufinancování z rozpočtu kraje by pak mohlo dosáhnout výše 7,75 milionu korun, za předpokladu úspěšného schválení projektových žádostí v rámci evropských programů. Záměr schválila rada kraje a dnes i krajské zastupitelstvo.
Na Kuks ročně přijede na 100 tisíc cyklistů po nové cyklostezce a doteď si nemají kam bezpečně uschovat kola během prohlídky. To je hlavní důvod k vytvoření obdoby cyklověže, která je například v Hradci Králové. Cyklověž vyjde zhruba na 18 milionů korun a bude dobře dostupná, protože vytipovaná budova staré hasičské zbrojnice leží hned u cyklostezky.
V plánu je i rekonstrukce stezek v okolí Kuksu. Tři trasy návštěvníky provedou okolím s výhledem na hranici s Polskem, dovolí jim napít se z obnoveného léčivého pramene u kaple sv. Anny a připomenou již neexistující kukskou knihovnu. Zážitek si návštěvníci budou moci umocnit na stezkách s upraveným povrchem pro chůzi na boso.
Součástí projektu je propagace vícedenního programu pro turisty – mohou navštívit ZOO Dvůr Králové, Kuks a průlom Kladské Nisy u polského Barda. Turisté budou moci spojit výlet se sjížděním Labe mezi Dvorem Králové a Kuksem.
Podle webu Královéhradeckého kraje