V modřínovém háji stojí romantická zřícenina

Mezi Sušicí a Kolincem se nachází vesnice Kašovice, původně tento název patřil hospodářskému dvoru a sama ves se nazývala Kašovičky. Ves Kašovice, která pravděpodobně náležela ke zboží hradu Velhartic, je ve středověkých písemných pramenech  připomínána jen velmi málo. Poloha tvrze je zajímavá tím, že nebyla postavena uprostřed a nebo na okraji vsi, ale na návrší nad ní.Izolovaná poloha ji sice uchránila od obvyklé přestavby na sýpku, jíž by určitě bylo padlo za oběť vnitřní dělění,ale na druhé straně však nebyla právě proto udržována, takže dnes z ní stojí sotva polovina.


Poprvé se připomíná v roce 1341, kdy je uváděn místní vladyka Sezema z Kašovic. Asi roku 1390 byly Kašovice věnem Ofky z Opočna, manželky Jana z Velhartic. Je pravděpodobné. že tvrz byla využívána pouze jako lovecký nebo strážní hrádek. V roce 1428 prodal Oldřich z Rožmberka Menhartovi z Hradce třicet vesnic v okolí Velhartic, mezi nimiž také byly Kašovice.

Když v roce 1565 vložil Jan Rendl z Úšavy do zemských desk zápis o svém majetku v Kašovicích, je místní tvrz u této příležitosti uváděna již jako pustá. Jan Rendl prodal Kašovice ještě téhož roku Václavovi Vintíři z Vlkonic a na Kolinci. V Kašovicích se potom   vystřídala celá řada majitelů – například Arnošt Račín z Račína, svobodný pán Jan Heřman Černín  z Chudenic, Adam Humprecht Koc z Dobrše, hrabě Humprecht Sigmund Althan, hrabě Bedřich  Desfours atd. Až do roku 1848 patřila obec panství hrádeckému, roku 1850 zde bylo 18 stavení a 138 českých obyvatel.  


V severním cípu oválného tvrziště stála napříč obdélná obytná budova o třech plochostropých patrech na přízemím, dnes téměř zasypaným. Dochovány jsou zbytky obytné budovy se střílnami, prevéty a velkými sálovými okny v 2. patře

V okolí Kašovic se nalézají pozůstatky po rýžování zlata.

Podle : Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy
           Dobroslava Menclová - České hrady

(lh,turistické listy,foto archiv)