Útlum, který v České republice nastal v průmyslové sféře po roku 1990, zanechal bez využití mnoho výrobních areálů. Mnoho z nich zchátralo, zaniklo, další měly větší štěstí, protože se jich ujali osvícení investoři i tvůrčí architekti, a brownfields tak našly nové využití v podobě bydlení, kancelářských, obchodních i výstavních prostor.
„Konverze průmyslové architektury je v současnosti velice aktuálním tématem. Jedním z důvodu je především skutečnost, že průmyslové areály v minulosti vznikaly na okrajích sídel, dnes jsou už ale často součástí širších center a jejich důstojné využití a začlenění do veřejného prostoru je pro naši společnost velkou výzvou. Staly se jakýmsi symbolem tradic a nositelem nových hodnot,“ uvedla krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Marie Kružíková s tím, že skvělým příkladem konverze je využití areálu bývalé textilky v Heleníně pro účely střední školy a depozitáře muzea.
Ačkoliv se ve světě začalo s konverzí průmyslové architektury v 70. letech 20. století, u nás od 90. let 20. století, na Vysočině je toto téma aktuální teprve několik posledních let. Zajímavé příklady z území Kraje Vysočina mapuje výstava, která vznikla na podkladech disertační práce Pavly Svobodové. Výstava je volně přístupná v sídle Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě, v budově B ve třetím patře, a to do konce letních prázdnin.
Podle webu kraje Vysočina