V sídle kraje Vysočina je k vidění výstava o přeměně starých továren na Vysočině

Do konce srpna můžou všichni zájemci v prostorách krajského úřadu v Jihlavě navštívit poutavou výstavu věnující se konverzi bývalých průmyslových areálů na území Kraje Vysočina. Pro podobná území, která jsou pozůstatkem průmyslové, zemědělské nebo vojenské aktivity, se vžilo anglické označení brownfield.

Bývalá textilka v Heleníně u Jihlavy

Útlum, který v České republice nastal v průmyslové sféře po roku 1990, zanechal bez využití mnoho výrobních areálů. Mnoho z nich zchátralo, zaniklo, další měly větší štěstí, protože se jich ujali osvícení investoři i tvůrčí architekti, a brownfields tak našly nové využití v podobě bydlení, kancelářských, obchodních i výstavních prostor.

Areál Tesly v Jihlavě

„Konverze průmyslové architektury je v současnosti velice aktuálním tématem. Jedním z důvodu je především skutečnost, že průmyslové areály v minulosti vznikaly na okrajích sídel, dnes jsou už ale často součástí širších center a jejich důstojné využití a začlenění do veřejného prostoru je pro naši společnost velkou výzvou. Staly se jakýmsi symbolem tradic a nositelem nových hodnot,“ uvedla krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Marie Kružíková s tím, že skvělým příkladem konverze je využití areálu bývalé textilky v Heleníně pro účely střední školy a depozitáře muzea.

Areál Borovina v Třebíči

Ačkoliv se ve světě začalo s konverzí průmyslové architektury v 70. letech 20. století, u nás od 90. let 20. století, na Vysočině je toto téma aktuální teprve několik posledních let. Zajímavé příklady z území Kraje Vysočina mapuje výstava, která vznikla na podkladech disertační práce Pavly Svobodové. Výstava je volně přístupná v sídle Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě, v budově B ve třetím patře, a to do konce letních prázdnin.

Podle webu kraje Vysočina

(lh,turistickelisty.cz,foto kraj Vysočina)