Původní Pražská brána stála v jižní straně hradební linie v dnešní Pražské ulici. Ve fortifikaci města byla hlavní branou na cestě do Prahy. Na jejím místě byla v sedmdesátých letech založena primasem Janem Mýtským nová brána, při její výstavbě bylo použito patrně základů a části zdiva původní gotické brány. Jejím stavitelem byl Bartoloměj Vlach a dokončena byla roku 1580. V roce 1700 byla postavena nová střecha, kterou postavil pražský tesařský mistr Jiří Hakenmiller. Její báň se však zřítila při silné vichřici 16.listopadu 1731.
Brána je čtyřpodlažní věž s průjezdem a třemi patry. Průjezd je valeně zaklenutý, po straně je vstup do mladšího schodišťového přístavku v polygonálním tvaru. Ve všech třech patrech ke světničkám na severní straně přiléhá na jižní straně vždy předsíň se spojovacím schodištěm. Okna jsou obdélná s rovnou nadpodlažní římsou. První a druhé patro sloužilo obytným účelům, ve třetím, hlásném patře, se pak do dnešní doby nachází hodinový stroj. Věž je ukončena dlátkovou střechou.
Průjezd branou je volně průjezdný a věž je dnes využívána k příležitostným výstavám místního muzea.
Fortna se nachází mezi uličkou Na nábřeží a Třebizskou ulicí u farního kostela na západní straně bývalé městské fortifikace. Vznik fortny lze předpokládat v letech 1608 nebo 1609. Jejím stavitelem byl zednický mistr Petr Vlach. Majitelem domu nad fortnou se stal v roce 1606 Václav Smrž, ktrý ji koupil od Nykodema Beneše.
Vniřní fortna je v podobě plochostropého průjezdu s čelním portálem. Nad průjezdem se nachází obytné prostory.
Dnes je tato fortna volně průchodná.
Podle : Fišera Zdeněk Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku