Dozvíte se například, proč měly neděle před velikonocemi tak zvláštní názvy, neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.
„V roubenkách jsme nachystali ukázky vajíček zdobených tradičními způsoby, návštěvníci také uvidí různé tvary jarního obřadního pečiva, které se v minulosti v našem regionu pekly. A čekají zde i další předměty provázející velikonoční svátky v minulosti. Školy mohou využít nabídky speciálních prohlídek a pracovních listů,“ dodává Ilona Vojancová, etnografka SLS Vysočina.
Ve dnech 8. a 9. dubna výstavu doplní ukázky zdobení kraslic tradičními způsoby, které předvede paní Ivana Jaklová z Chotěboře. Návštěvu velikonočně vyzdobených roubenek na Betlémě v Hlinsku můžete ještě doplnit o nahlédnutí do skutečné tkalcovské dílny. V Tkalcovně na Betlémě totiž vznikají jedinečné žinylkové plédy a další ručně tkané textilie.
Program Velikonoce na Betlémě můžete navštívit od úterý do neděle od 8,30 do 12 a od 12,30 do 16 hodin. O Velikonočním pondělí 17. dubna. bude rovněž otevřeno od 8,30 do 12 a od 12,30 do 16 hodin.
Turistickelisty.cz informovala PhDr. Ilona Vojancová, SLS Vysočina.