Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Do krajského kola soutěže se přihlásilo 7 měst, vítězem jsou Litoměřice.
Stejně jako v minulých letech, uskutečnila hodnotící komise během dvou dnů návštěvu všech soutěžících měst, vyslechla si jejich obhajobu přihlášek a navštívila památky obnovené v rámci „Programu“ v uvedeném soutěžním roce. Vyhodnocení soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ bylo v letošním roce v Ústeckém kraji nelehké – do soutěže se přihlásilo 7 měst, která mají městskou památkovou rezervaci nebo městskou památkovou zónu a v uvedeném roce se tato města zapojila do Programu regenerace. Na konci dvoudenního putování po památkových rezervacích a zónách Ústeckého kraje provedla krajská komise závěrečné vyhodnocení v sídle územního odborného pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem, při němž bylo stanoveno toto pořadí zúčastněných měst:
umístění/město/hodnocení
1. Litoměřice 215
2. Žatec 202
3. Terezín 201
4. Česká Kamenice 200
5. Kadaň 190
6. Chomutov 166
7. Benešov nad Ploučnicí 152
Hodnotící komise, složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ocenila nově přihlášená města za vstup do soutěže, kterým města deklarují nejen nastolenou péči o své památky, ale i o své obyvatele, kteří v městských památkových rezervacích a zónách žijí a péči o návštěvníky, kteří jejich město právě pro jejich památky navštěvují. Všechna „tradičně“ zúčastněná města dlouhodobě pečují příkladně o své MPR a MPZ, vyrovnané bodové výsledky na 2. až 4. místě jsou důkazem.
V letošním roce zúročilo své dlouhodobé snažení a projekty město Litoměřice. Na obnově téměř všech nemovitých kulturních památek v MPR Litoměřice se od roku 1993 významnou měrou podílí Program regenerace městských památkových rezervací a zón, jehož prostřednictvím vlastníci památek využívají státní finanční příspěvky a finanční příspěvky města Litoměřice na obnovu kulturních památek. Kladně lze hodnotit nejen péči o samotné památky, ale i celkové prostředí MPR Litoměřice z hlediska provedených prací na kultivaci ucelených místních částí. Můžeme si jen přát, aby tradičně i nově zúčastněná města v nastaveném příkladu ve vztahu k památkám vytrvala a jejich příklad následovala i další historická města, která se třeba v tuto chvíli soutěže o titul Historické město roku v Ústeckém kraji nezúčastňují.
Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón je nástrojem k obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny. Finanční příspěvky mohou být z něho poskytovány pouze tehdy, pokud má příslušné město zpracovaný vlastní program regenerace a pokud se zároveň finančně podílí společně s vlastníkem na obnově kulturní památky.
Historické město roku – titul obdržely: Svitavy 1994, Kadaň 1995, Třeboň 1996, Kroměříž 1997, Klášterec nad Ohří 1998, Kutná Hora 1999, Litomyšl 2000, Nový Jičín 2001, Prachatice 2002, Spálené Poříčí 2003, Františkovy Lázně 2004, Česká Kamenice 2005, Polná 2006, Jindřichův Hradec 2007, Šternberk 2008, Beroun 2009, Znojmo 2010, Uherské Hradiště 2011, Jilemnice 2012, Chrudim 2013, Cheb 2014. Ústeckénovinky.cz informoval Ing. arch. Daniel Vágner, pracovník vztahů k veřejnosti Národního památkového ústavu, Územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem.