Rožmberkové získali do svého vlastnictví druhou polovinu města od Jana z Landštejna v roce 1366 a Třeboň měli ve svém držení až do smrti posledního z rodu Petra Voka z Rožmberka, který zemřel 6. listopadu 1611. Výstava, která mapuje počiny Rožmberků ve městě, bude proto symbolicky zahájena 405 let od uzavření této důležité kapitoly v historii Třeboně.
„Stopy rožmberské epochy nenajdete pouze v historickém jádru města, kroniku rodu tvoří celá krajina Třeboňska,“ vysvětluje kurátor výstavy Augustin Kotil. Vedle urbanistického vývoje města došlo k podstatným proměnám v hospodářské i sociální sféře – byl založen klášter, který se stal centrem vzdělanosti a sociálních služeb a ceněný je i pro svou uměleckou výzdobu. Za vlády Rožmberků byly hojně zakládány nové rybníky, vzniklo městské opevnění a řadou stavebních úprav prošel také třeboňský zámek. Došlo rovněž k rozvoji řemesel a cechů – v rožmberské éře jich v Třeboni vzniklo jedenáct.
„Výstava přinese i pohled do každodenního života obyvatel Třeboně. Připomene, jak se oblékali, čím platili, nebo jaké používali míry a váhy. Návštěvníci si mimo jiné mohou také prohlédnout repliky historického oblečení z období od 14. do 17. století,“ doplňuje Kotil.
K výstavě připravujeme doprovodný program. V pátek 18. listopadu od 19:00 hodin se uskuteční přednáška PhDr. Josefa Dolejšího Vzdělanci a alchymisté na dvoře posledních Rožmberků a v sobotu 26. listopadu budou v domě Štěpánka Netolického vystaveny originály listin Karla IV., které jsou uloženy ve Státním oblastním archivu v Třeboni.
Turistickelisty.cz informovala MgA. Lucie Kukačková, Město Třeboň.